Irlandia w obliczu Brexitu zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską

Warszawa, 9.02.2017

Irlandia w obliczu Brexitu zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską

Opublikowany

Jesteśmy gotowi, aby wesprzeć polskie i irlandzkie firmy w realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych – zadeklarował Premier Irlandii Enda Kenny podczas Irish Polish Innovation Forum odbywającego się dziś w Warszawie. Irlandia w obliczu Brexitu podkreśla rosnącą rolę współpracy gospodarczej z Polską.

Enda Kenny, premier Irlandii odwiedził 9 lutego Warszawę aby spotkać się z premier polskiego rządu Beatą Szydło. Przy tej okazji wziął udział w Irlandzko Polskim Forum Innowacji (Irish Polish Innovation Forum) organizowanym przez Enterprise Ireland.
Jednym z naszych priorytetów pozostaje zminimalizowanie wpływu ekonomicznego i handlowego jakie decyzja Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z UE będzie miała na Irlandię – podkreślił premier Irlandii Enda Kenny podczas swojego wystąpienia w Warszawie. Widzimy wyraźnie, że irlandzkie firmy we współpracy z polskimi partnerami biznesowymi potrafią rozwijać innowacyjne produkty i usługi oraz wspólnie prowadzić projekty w zakresie badań i rozwoju. Takie działania pozwalają dalej zacieśniać stosunki gospodarcze między naszymi krajami.  

Polsko-irlandzka współpraca

Słowa irlandzkiego premiera znajdują odzwierciedlenie w liczbach. W ostatnich latach  wymiana handlowa pomiędzy obydwoma krajami rosła w tempie 15% rok do roku. Jej wartość wyniosła w 2015 ok. 3,1 mld EUR, z czego ok. 2 mld EUR to wartość produktów i usług eksportowanych do Polski, co pod względem wielkości stawia ją na 12 miejscu partnerów handlowych Irlandii.
Firmy z Zielonej Wyspy dostarczają zaawansowanych technologii i usług dla polskich firm. Dodatkowo nasz kraj stanowi doskonałe miejsce inwestycji dla irlandzkich firm, oferujących swoje produkty i usługi w Europie Centralno-Wschodniej.
W Polsce ma biura ponad 50 irlandzkich firm oferujących produkty i usługi w takich sektorach jak ICT, druk i opakowania, budownictwo. W bardzo wielu przypadkach są one prowadzone przez Polaków, którzy postanowili wrócić do Polski po kilku latach spędzonych w Irlandii, aby rozwijać biznes firmy, w której pracowali” tłumaczy Bartosz Siepracki, dyrektor warszawskiego biura Enterprise Ireland, które pomaga irlandzkim firmom w nawiązywaniu kontaktów z polskimi klientami i partnerami biznesowymi.

Irlandzkie inwestycje w Polsce

Potwierdzają to przedstawiciele samych firm. „Dziś pomagamy dużym spółdzielniom rolniczym oraz rolnikom indywidualnym w Polsce w optymalizacji produkcji żywności. Podjęliśmy jednak decyzję, aby jeszcze w tym roku przenieść część naszej własnej produkcji do Polski. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić lepiej dystrybucję naszych produktów w krajach ościennych” – podkreśla Grzegorz Białek, National Sales Manager w irlandzkiej firmie MagGrow.
Wtóruje mu Maciej Skrzyniarz, przedstawiciel firmy Cylon, która instaluje rozwiązania automatyki budynkowej w Polsce dla sieci handlowych takich jak Auchan, Piotr  i Paweł, Tesco.: „W najbliższych latach planujemy poszerzać grono klientów sieciowych o kolejne marki z branży odzieżowej oraz hotelowej”.
Z kolei Robert Cairnduff, dyrektor operacyjny 3D4Medical, oferującą zaawansowaną aplikację do wizualizacji anatomii w 3D wykorzystywaną przez 12 milionów użytkowników na całym świecie chce rozbudowywać warszawskie biuro firmy. „Szukamy utalentowanych grafików 3D do naszego biura, produkty, nad którymi pracujemy zmieniają sposób nauczania anatomii i mamy plan aby w dziedzinie technologii wizualizacji anatomii wykonać kolejny krok”.

Profil Enterprise Ireland

Enterprise Ireland jest irlandzką agendą rządową wspierającą irlandzkie firmy w innowacjach i zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach. Enterprise Ireland współpracuje z przedsiębiorcami, firmami, uniwersytetami i funduszami inwestycyjnymi aby rozwijać irlandzką gospodarkę, innowacje i przewagi konkurencyjne irlandzkich firm.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

P1060201.JPG

grafika | 924 KB

Pobierz
P1060212.JPG

grafika | 900 KB

Pobierz
Maciej Skrzyniarz_Cylon.jpg

grafika | 4,99 MB

Pobierz
Robert Cairnduff_3D4Media.jpg

grafika | 872 KB

Pobierz
Grzegorz Białek_MagGrow.png

grafika | 40,2 KB

Pobierz
Irlandzkie firmy o perspektywach współpracy.docx

docx | 123 KB

Pobierz
Irlandzka gospodarka w liczbach.docx

docx | 6,09 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zarobią na monetyzacji danych w Ameryce Południowej - TogetherData otwiera biuro w Brazylii

temu

Zaczynali jako 2 osobowy startup w Google Campus w Warszawie. W niecałe 6 miesięcy zbudowali 40 osobowy zespół programistów i badaczy danych. 2016 rok zamknęli z milionowym zyskiem. Teraz Michał Grams i Paweł Brach, właściciele TogetherData, pierwszego Data Science House w Polsce, otwierają biuro w Brazylii, by skalować swój biznes w Ameryce Południowej.
Remarkable Ones z Tomaszem Relewiczem na pokładzie!

temu

Z początkiem października do zespołu Remarkable Ones dołączył Tomasz Relewicz przyjmując rolę Partnera agencji. Relewicz będzie odpowiadał za tworzenie strategii PR i realizację projektów komunikacyjnych dla firm oraz starupów działających w obszarze technologii i innowacji.
FindAir - najlepszym medycznym startupem w CEE

temu

Właśnie dziś na infoShare 2017 jury konkursu Digital Healthcare Hackathon wybrało najlepszy medyczny startup w CEE. FindAir przekonało do siebie 9 międzynarodowych ekspertów i zgarnęło 17,5 tysiąca Euro. Drugie i trzecie miejsce zajęły adekwatnie: StethoMe™ oraz Medical Simulation Technologies.
Od papierowych map do samochodów autonomicznych - historia telematyki

temu

Dziś uważamy za pewnik to, że mamy możliwość sprawdzenia naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym, oraz to, że nasze urządzenie elektroniczne doprowadzi nas do niemal dowolnego celu. Jednak, choć trudno to sobie wyobrazić, całkiem niedawno, bo 15 lat temu najpowszechniejszą metodą nawigacyjną na drogach było korzystanie z papierowych map. Obecnie rynek rozwiązań telematycznych wart jest 3,5 miliarda dolarów rocznie. Ewolucja, jaką przeszła technologia w zakresie wykorzystania telematyki w ciągu ostatnich kilku dekad jest imponująca. Jakim sposobem GPS trafił pod strzechy? Jaka czeka nas telematyczna przyszłość?

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH KAŻDY STARTUP POWINIEN BYĆ NA INFOSHARE - ORGANIZATORZY ODSŁANIAJĄ SZCZEGÓŁY 11 EDYCJI KONFERENCJI 

 20 tys. Euro do wygrania, spotkania z inwestorami, nowa wiedza i inspiracje, okazja do relacji z mediami, dotarcie do nowych klientów. To 5 najważniejszych powodów, dla których każdy startuper powinien zjawić się na tegorocznym infoShare.