Irlandia w obliczu Brexitu zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską
Irlandia w obliczu Brexitu zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską

Warszawa, 9.02.2017

Irlandia w obliczu Brexitu zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską

Jesteśmy gotowi, aby wesprzeć polskie i irlandzkie firmy w realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych – zadeklarował Premier Irlandii Enda Kenny podczas Irish Polish Innovation Forum odbywającego się dziś w Warszawie. Irlandia w obliczu Brexitu podkreśla rosnącą rolę współpracy gospodarczej z Polską.

Enda Kenny, premier Irlandii odwiedził 9 lutego Warszawę aby spotkać się z premier polskiego rządu Beatą Szydło. Przy tej okazji wziął udział w Irlandzko Polskim Forum Innowacji (Irish Polish Innovation Forum) organizowanym przez Enterprise Ireland.
Jednym z naszych priorytetów pozostaje zminimalizowanie wpływu ekonomicznego i handlowego jakie decyzja Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z UE będzie miała na Irlandię – podkreślił premier Irlandii Enda Kenny podczas swojego wystąpienia w Warszawie. Widzimy wyraźnie, że irlandzkie firmy we współpracy z polskimi partnerami biznesowymi potrafią rozwijać innowacyjne produkty i usługi oraz wspólnie prowadzić projekty w zakresie badań i rozwoju. Takie działania pozwalają dalej zacieśniać stosunki gospodarcze między naszymi krajami.  

Polsko-irlandzka współpraca

Słowa irlandzkiego premiera znajdują odzwierciedlenie w liczbach. W ostatnich latach  wymiana handlowa pomiędzy obydwoma krajami rosła w tempie 15% rok do roku. Jej wartość wyniosła w 2015 ok. 3,1 mld EUR, z czego ok. 2 mld EUR to wartość produktów i usług eksportowanych do Polski, co pod względem wielkości stawia ją na 12 miejscu partnerów handlowych Irlandii.
Firmy z Zielonej Wyspy dostarczają zaawansowanych technologii i usług dla polskich firm. Dodatkowo nasz kraj stanowi doskonałe miejsce inwestycji dla irlandzkich firm, oferujących swoje produkty i usługi w Europie Centralno-Wschodniej.
W Polsce ma biura ponad 50 irlandzkich firm oferujących produkty i usługi w takich sektorach jak ICT, druk i opakowania, budownictwo. W bardzo wielu przypadkach są one prowadzone przez Polaków, którzy postanowili wrócić do Polski po kilku latach spędzonych w Irlandii, aby rozwijać biznes firmy, w której pracowali” tłumaczy Bartosz Siepracki, dyrektor warszawskiego biura Enterprise Ireland, które pomaga irlandzkim firmom w nawiązywaniu kontaktów z polskimi klientami i partnerami biznesowymi.

Irlandzkie inwestycje w Polsce

Potwierdzają to przedstawiciele samych firm. „Dziś pomagamy dużym spółdzielniom rolniczym oraz rolnikom indywidualnym w Polsce w optymalizacji produkcji żywności. Podjęliśmy jednak decyzję, aby jeszcze w tym roku przenieść część naszej własnej produkcji do Polski. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić lepiej dystrybucję naszych produktów w krajach ościennych” – podkreśla Grzegorz Białek, National Sales Manager w irlandzkiej firmie MagGrow.
Wtóruje mu Maciej Skrzyniarz, przedstawiciel firmy Cylon, która instaluje rozwiązania automatyki budynkowej w Polsce dla sieci handlowych takich jak Auchan, Piotr  i Paweł, Tesco.: „W najbliższych latach planujemy poszerzać grono klientów sieciowych o kolejne marki z branży odzieżowej oraz hotelowej”.
Z kolei Robert Cairnduff, dyrektor operacyjny 3D4Medical, oferującą zaawansowaną aplikację do wizualizacji anatomii w 3D wykorzystywaną przez 12 milionów użytkowników na całym świecie chce rozbudowywać warszawskie biuro firmy. „Szukamy utalentowanych grafików 3D do naszego biura, produkty, nad którymi pracujemy zmieniają sposób nauczania anatomii i mamy plan aby w dziedzinie technologii wizualizacji anatomii wykonać kolejny krok”.

Profil Enterprise Ireland

Enterprise Ireland jest irlandzką agendą rządową wspierającą irlandzkie firmy w innowacjach i zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach. Enterprise Ireland współpracuje z przedsiębiorcami, firmami, uniwersytetami i funduszami inwestycyjnymi aby rozwijać irlandzką gospodarkę, innowacje i przewagi konkurencyjne irlandzkich firm.
Załączniki

Pobierz wszystkie

P1060201.JPG

grafika | 924 KB

Pobierz
P1060212.JPG

grafika | 900 KB

Pobierz
Maciej Skrzyniarz_Cylon.jpg

grafika | 4,99 MB

Pobierz
Robert Cairnduff_3D4Media.jpg

grafika | 872 KB

Pobierz
Grzegorz Białek_MagGrow.png

grafika | 40,2 KB

Pobierz
Irlandzkie firmy o perspektywach współpracy.docx

docx | 123 KB

Pobierz
Irlandzka gospodarka w liczbach.docx

docx | 6,09 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zarobią na monetyzacji danych w Ameryce Południowej - TogetherData otwiera biuro w Brazylii

Zaczynali jako 2 osobowy startup w Google Campus w Warszawie. W niecałe 6 miesięcy zbudowali 40 osobowy zespół programistów i badaczy danych. 2016 rok zamknęli z milionowym zyskiem. Teraz Michał Grams i Paweł Brach, właściciele TogetherData, pierwszego Data Science House w Polsce, otwierają biuro w Brazylii, by skalować swój biznes w Ameryce Południowej.
Remarkable Ones z Tomaszem Relewiczem na pokładzie!

Z początkiem października do zespołu Remarkable Ones dołączył Tomasz Relewicz przyjmując rolę Partnera agencji. Relewicz będzie odpowiadał za tworzenie strategii PR i realizację projektów komunikacyjnych dla firm oraz starupów działających w obszarze technologii i innowacji.
FindAir - najlepszym medycznym startupem w CEE

Właśnie dziś na infoShare 2017 jury konkursu Digital Healthcare Hackathon wybrało najlepszy medyczny startup w CEE. FindAir przekonało do siebie 9 międzynarodowych ekspertów i zgarnęło 17,5 tysiąca Euro. Drugie i trzecie miejsce zajęły adekwatnie: StethoMe™ oraz Medical Simulation Technologies.
EF Education First: Praca marzeń i 8 500 leadów w miesiąc – czyli jak zaangażować maturzystów w kampanię promocyjną wyjazdów językowych

Jak zaangażować maturzystów w kampanię promocyjną firmy organizującej wyjazdy językowe, dotrzeć do ponad 1 mln osób i pozyskać 8 500 leadów w miesiąc? Poznajcie case study pierwszej w Polsce kampanii rekrutacyjnej na Instagramie przygotowanej dla EF Education First przez
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.