Data Science ratunkiem dla banków w świetle ustawy o kredytach mieszkaniowych

Data Science ratunkiem dla banków w świetle ustawy o kredytach mieszkaniowych

Opublikowany

Nowa ustawa o kredytach mieszkaniowych wchodzi w życie już 22 lipca. Zgodnie z zamierzeniami Dyrektywy 2014/17/UE, przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Uchwalone w marcu 2017 r. przepisy wprowadzają szereg zmian mających na celu ochronę konsumentów, zapewniając im większą przejrzystość regulacji prawnych.

Zmiany w prawie o kredycie hipotecznym to duże wyzwanie dla banków. Ustawa zakazuje m.in. sprzedaży łączonej - cross selling, nakłada na kredytodawcę nowe obowiązki i zwiększa wymogi odnośnie procedury oceny zdolności kredytowej, czyli scoringu. Jeśli bank przeprowadzi ją nieprawidłowo nie będzie mógł rozwiązać, odstąpić ani zmienić umowy kredytowej.

Więcej o zmianach jakie wprowadza ustawa:
http://www.kurier.pap.pl/depesza/175857/UKNF-posiadacze-kredytow-mieszkaniowych-beda-lepiej-chronieni

Trafny i szybki scoring - jak to zrobić?

W świetle zmian, jakie wprowadza ustawa, niezbędne staje się usprawnienie oraz podniesienie efektywności procesu oceny wiarygodności i możliwości kredytobiorcy. Jednocześnie konieczne będzie sięganie po innowacyjne metody i rozwiązania z obszaru data science.

Zmiany w prawie wiążą się z koniecznością wypracowania takich rozwiązań, które do minimum ograniczą błędy po stronie banków.

- mówi Michał Grams, prezes TogetherData, która współpracuje z bankami i pomaga im optymalizować procesy biznesowe.

Dotychczas ocena wiarygodności kredytobiorcy opierała się na podobieństwie profili i określana była poprzez porównanie do klientów, którzy już otrzymali kredyty. Dzięki wykorzystaniu data science bank może zautomatyzować proces scoringowy. Usprawnić go i oprzeć na rzetelnych danych o konkretnym kliencie, który ubiega się o kredyt. Właściwa analiza danych pozwala dobrze poznać przyszłego kredytobiorcę i stworzyć jego pełny obraz (360stopni). Nie są to już wnioski na podstawie porównania do grupy podobnych klientów. Dla banku wykorzystanie narzędzi data science oznacza trafną ocenę wiarygodności kredytowej. A zatem mniejsze ryzyko związane z brakiem możliwości wypowiedzenia umowy przez kredytodawcę, co wynika ze zmian w ustawie. Automatyzacja scoringu to także korzyść dla samego klienta, który otrzymuje szybką decyzję kredytową, odpowiadającą jego faktycznym możliwościom finansowym.

- dodaje Michał Grams

------------------------------------------------------
TogetherData –   pierwszy Data Science House w Polsce, założony w 2016 roku. Warszawska   firma specjalizuje się w zintegrowanych działaniach z zakresu  analityki  Big Data, ze szczególnym naciskiem na monetyzację  internetowych zbiorów  danych (data enrichment), zgromadzonych przez  przedsiębiorstwa w  systemach BI, CRM i ERP oraz w firmowych  aplikacjach. TogetherData  dostarcza także gotowe usługi i autorskie  rozwiązania z zakresu  data-driven business, umożliwiających  optymalizację procesów biznesowych  oraz czerpanie realnych, finansowych  i organizacyjnych korzyści,  płynących z wielkich zbiorów danych.  Badacze danych zatrudnieni w  TogetherData świadczą również usługi  consultingowe dla firm z sektora  fin-tech, ze szczególnym naciskiem na  banki oraz instytucje  windykacyjne.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Brainly stawia na technologię wideo, aby poprawić efektywność nauki

temu

Brainly, największa na świecie platforma peer-to-peer learning z siedzibą w Krakowie i w Nowym Jorku, ogłosiło dziś przejęcie aktywów serwisu Bask służącego do nauki za pośrednictwem krótkich materiałów wideo. Brainly chce wprowadzić formaty wideo do swojej platformy i rozszerzyć dzięki nim możliwości współpracy i wymiany wiedzy między uczniami. Jest to między innymi efekt zeszłorocznych Lekcji Wideo na platformie w Polsce.
Nie chowajmy uczniów do szuflady

temu

Pracuś, urwis, introwertyk, ekstrawertyk, kujon, niechluj. Szufladkowanie uczniów to problem, z którym od zawsze boryka się polska edukacja. Ostatnie raporty Najwyższej Izby Kontroli i Instytutu Badań Edukacyjnych alarmują, że rodzimy system edukacji nie stosuje indywidualnego podejścia do uczniów. Czy polski uczeń może być traktowany jednostkowo? Jakie idą za tym korzyści?
Gamer Advertising - marketing skierowany do graczy podbija rynek w ekspresowy tempie

temu

Miliardy graczy na całym świecie to grupa docelowa, która jest łakomym kąskiem dla wielu marek. Dotarcie do nich może jednak stanowić nie lada wyzwanie. Rynek szturmem podbijają platformy gaming reward, pomagające firmom w promocji wśród gamerów.
Brainly osiągnęło liczbę 100 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie i pozyskało 14 milionów dolarów na dalszy rozwój

temu

Brainly, największa na świecie platforma peer-to-peer learning z siedzibą w Krakowie, ogłosiło dziś osiągnięcie liczby 100 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, w tym uczniów, nauczycieli i rodziców. Wydarzenie to zbiegło się z pozyskaniem inwestycji wynoszącej 14 milionów dolarów w ramach rundy finansowania B1. Środki, które zostaną przeznaczone na rozwijanie personalizacji nauki w ramach serwisu, pochodzą w większości z funduszu Kulczyk Investments. W rundzie uczestniczyli również inwestorzy, którzy już wcześniej wsparli Brainly: Naspers, General Catalyst, Point Nine Capital oraz Runa Capital.

Co trzecia polska firma nie kontroluje swoich kierowców na drogach

Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku prowadząc samochód podczas podróży służbowej. Z badań TomTom Telematics wynika, że duża część polskich firm nie kontroluje czasu i sposobu w jaki ich pracownicy prowadzą samochody oraz nie prowadzi żadnych szkoleń w tym zakresie. Może to prowadzić do wymiernych strat finansowych.