Data Science ratunkiem dla banków w świetle ustawy o kredytach mieszkaniowych

Data Science ratunkiem dla banków w świetle ustawy o kredytach mieszkaniowych

Opublikowany

Nowa ustawa o kredytach mieszkaniowych wchodzi w życie już 22 lipca. Zgodnie z zamierzeniami Dyrektywy 2014/17/UE, przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Uchwalone w marcu 2017 r. przepisy wprowadzają szereg zmian mających na celu ochronę konsumentów, zapewniając im większą przejrzystość regulacji prawnych.

Zmiany w prawie o kredycie hipotecznym to duże wyzwanie dla banków. Ustawa zakazuje m.in. sprzedaży łączonej - cross selling, nakłada na kredytodawcę nowe obowiązki i zwiększa wymogi odnośnie procedury oceny zdolności kredytowej, czyli scoringu. Jeśli bank przeprowadzi ją nieprawidłowo nie będzie mógł rozwiązać, odstąpić ani zmienić umowy kredytowej.

Więcej o zmianach jakie wprowadza ustawa:
http://www.kurier.pap.pl/depesza/175857/UKNF-posiadacze-kredytow-mieszkaniowych-beda-lepiej-chronieni

Trafny i szybki scoring - jak to zrobić?

W świetle zmian, jakie wprowadza ustawa, niezbędne staje się usprawnienie oraz podniesienie efektywności procesu oceny wiarygodności i możliwości kredytobiorcy. Jednocześnie konieczne będzie sięganie po innowacyjne metody i rozwiązania z obszaru data science.

Zmiany w prawie wiążą się z koniecznością wypracowania takich rozwiązań, które do minimum ograniczą błędy po stronie banków.

- mówi Michał Grams, prezes TogetherData, która współpracuje z bankami i pomaga im optymalizować procesy biznesowe.

Dotychczas ocena wiarygodności kredytobiorcy opierała się na podobieństwie profili i określana była poprzez porównanie do klientów, którzy już otrzymali kredyty. Dzięki wykorzystaniu data science bank może zautomatyzować proces scoringowy. Usprawnić go i oprzeć na rzetelnych danych o konkretnym kliencie, który ubiega się o kredyt. Właściwa analiza danych pozwala dobrze poznać przyszłego kredytobiorcę i stworzyć jego pełny obraz (360stopni). Nie są to już wnioski na podstawie porównania do grupy podobnych klientów. Dla banku wykorzystanie narzędzi data science oznacza trafną ocenę wiarygodności kredytowej. A zatem mniejsze ryzyko związane z brakiem możliwości wypowiedzenia umowy przez kredytodawcę, co wynika ze zmian w ustawie. Automatyzacja scoringu to także korzyść dla samego klienta, który otrzymuje szybką decyzję kredytową, odpowiadającą jego faktycznym możliwościom finansowym.

- dodaje Michał Grams

------------------------------------------------------
TogetherData –   pierwszy Data Science House w Polsce, założony w 2016 roku. Warszawska   firma specjalizuje się w zintegrowanych działaniach z zakresu  analityki  Big Data, ze szczególnym naciskiem na monetyzację  internetowych zbiorów  danych (data enrichment), zgromadzonych przez  przedsiębiorstwa w  systemach BI, CRM i ERP oraz w firmowych  aplikacjach. TogetherData  dostarcza także gotowe usługi i autorskie  rozwiązania z zakresu  data-driven business, umożliwiających  optymalizację procesów biznesowych  oraz czerpanie realnych, finansowych  i organizacyjnych korzyści,  płynących z wielkich zbiorów danych.  Badacze danych zatrudnieni w  TogetherData świadczą również usługi  consultingowe dla firm z sektora  fin-tech, ze szczególnym naciskiem na  banki oraz instytucje  windykacyjne.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Hubert Rączkowski dołącza do zespołu Remarkable Ones

temu

Z początkiem czerwca do agencji Remarkable Ones dołączył Hubert Rączkowski, obejmując stanowisko Senior Communication Consultanta. Będzie odpowiadał za realizację projektów komunikacyjnych dla firm oraz startupów technologicznych. Hubert Rączkowski posiada ponad 7 letnie
Education First rusza z pierwszą w Polsce kampanią rekrutacyjną na Instagramie

temu

EF Education First rozpoczyna nową kampanię promocyjną skierowaną do maturzystów. W ramach działań marketingowych EF od 21 maja prowadzi rekrutację na „Testera Wyjazdów Językowych”, który wyjedzie na 4 tygodnie do Singapuru i zgarnie 5000 złotych pensji. To pierwsza w Polsce kampania rekrutacyjna przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzia Direct Message na Instagramie. Działania zostały także oparte na Facebooku oraz przy wsparciu influencerów.
Od papierowych map do samochodów autonomicznych - historia telematyki

temu

Dziś uważamy za pewnik to, że mamy możliwość sprawdzenia naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym, oraz to, że nasze urządzenie elektroniczne doprowadzi nas do niemal dowolnego celu. Jednak, choć trudno to sobie wyobrazić, całkiem niedawno, bo 15 lat temu najpowszechniejszą metodą nawigacyjną na drogach było korzystanie z papierowych map. Obecnie rynek rozwiązań telematycznych wart jest 3,5 miliarda dolarów rocznie. Ewolucja, jaką przeszła technologia w zakresie wykorzystania telematyki w ciągu ostatnich kilku dekad jest imponująca. Jakim sposobem GPS trafił pod strzechy? Jaka czeka nas telematyczna przyszłość?
Lekcje po lekcjach: Niemal połowa polskich uczniów uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne

temu

Niemal połowa polskich uczniów (47%) uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Co dziesiąty badany (11%) poświęca im ponad 8 godzin tygodniowo, a co trzeci (35%) uczęszcza na nie również w weekendy. Dominuje nauka języków obcych. Dodatkowa edukacja jest najpopularniejsza wśród uczniów szkół podstawowych (55%) oraz mieszkańców średniej wielkości miast do 200 tys. mieszkańców (52%).

Co trzecia polska firma nie kontroluje swoich kierowców na drogach

Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku prowadząc samochód podczas podróży służbowej. Z badań TomTom Telematics wynika, że duża część polskich firm nie kontroluje czasu i sposobu w jaki ich pracownicy prowadzą samochody oraz nie prowadzi żadnych szkoleń w tym zakresie. Może to prowadzić do wymiernych strat finansowych.