Rozwiń biznes za złotówkę - Explorer HQ zaprasza startupy do Białegostoku!

Rozwiń biznes za złotówkę - Explorer HQ zaprasza startupy do Białegostoku!

Opublikowany

Od września, przez trzy miesiące, na preferencyjnych warunkach będzie można korzystać ze wsparcia specjalistów, unikatowego networkingu i ponad 400m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej w centrum miasta. Explorer HQ rusza z nowym projektem dla firm i zaprasza wszystkich, którzy chcą sprawdzić co ludziom z głowami pełnymi pomysłów daje praca przy wspólnym stole, w jednym z najbardziej atrakcyjnych biur w Białymstoku. Do projektu można zgłaszać się od 1 września.

Sienkiewicza 1/1 to miejsce, w którym z racji cyklicznie odbywających się meetupów i licznych okazji do networkingu, na stałe zagościła już część białostockiego świata IT.  Teraz Explorer HQ zachęca do współpracy kolejne firmy skupione wokół tej branży. Od 20 września, przez okres 3 miesięcy mikroprzedsiębiorcy, startupy i freelancerzy będą mogli na preferencyjnych warunkach otrzymać dostęp do komfortowo wyposażonej powierzchni biurowej w samym centrum miasta i wsparcie specjalistów m.in. w zakresie technologii, wizerunku marki, relacji z mediami, prowadzenia finansów w firmie.  Do projektu, jako jeden z mentorów dołączył m.in. Maciej Kucharz. Cel – pokazanie lokalnie działającym firmom, że  współpraca, wymiana i doświadczeń w obrębie przestrzeni Explorera to szansa na rozwój ich biznesu, również za granicą.
Żeby dołączyć do projektu trzeba zarejestrować się na stronie http://bit.ly/explorer-hq w dniach 1 - 15 września. Kolejny etap to rozmowa.

Nie jesteśmy klasycznym coworkiem. Explorer HQ to przestrzeń, która ma linkować ludzi i pomagać w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Dlatego chcemy porozmawiać z każdym, kto zechce do nas dołączyć. Musimy mieć pewność, że możemy dać mu w ramach wspólnej przestrzeni to, czego potrzebuje do rozwoju swojego biznesu.

– podkreśla Tomek Józwowicz, manager całego projektu.

Białystok ma idealny klimat dla rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie skupionej wokół branży IT. Realizując naszą ideę, chcemy przenieść część tego unikatowego białostockiego ekosystemu do europejskiego, jednocześnie umożliwiając firmom, które powstały w Białymstoku nawiązanie współpracy z firmami z całej Europy.

- dodaje Józwowicz

Firmy, które zdecydują się przyjść do białostockiego Explorera będą mogły dodatkowo skorzystać  z komfortowych stanowisk pracy w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni. Do dyspozycji jest salka spotkań, sala szkoleniowo - konferencyjna na 80 osób, w pełni wyposażona przestrzeń kuchenno-barowa. Całość dodatkowo została uzupełniona o kanapy, na których można w każdej chwili odpocząć, ale również popracować. Explorer HQ oferuje ponadto dostęp do WiFi, projektora, TV, drukarki 3D, i pozostałych, standardowo dostępnych w biurach urządzeń.
Do tej pory z biura w Explorer HQ i idei tego miejsca skorzystał m.in. Paweł Kadysz i jego High On Pixels, który już w pierwszych tygodniach pobytu w nowej lokalizacji wyjechał do Oslo na projekt dla jednej z największych instytucji finansowych w Norwegii.

Zawsze wydawało mi się, że wielkie projekty to przede wszystkim Dolina Krzemowa. Po dołączeniu do Explorer HQ okazało się, że ludzie dostarczający usługi dla największych brandów i milionów ludzi pracują biurko obok. Największą wartością tej społeczności jest możliwość połączenia sił przy bardziej ambitnych przedsięwzięciach. To bezcenne doświadczenie, którego nie zdobyłbym we własnym, zamkniętym biurze, w którym przepracowałem poprzednie 5 lat.

- mówi Paweł Kadysz, założyciel High On Pixels

Pracę nad swoimi projektami prowadzi też freelancer Krzysztof Dzienis, który wybrał przestrzeń w Explorerze, bo znał ją już wcześniej z organizowanych tam cyklicznie spotkań dla programistów. Szybko znalazł tam i klienta, i pracownika.

Co daje przestrzeń Explorera? Sprzyja pracy twórczej i wymianie kontaktów, które mogą być początkiem długofalowej współpracy z firmami z branży na całym świecie.

- dodaje Tomek Józwowicz

Z biura przy Sienkiewicza 1/1 od początku uruchomienia Explorera korzysta też fundacja Hacklag. Regularnie odbywają się tam spotkania Geek Girls Carrots i liczne meetupy organizowane przez meet JS czy Data Science Białystok. Jednym ze współorganizatorów spotkań jest też Instapage.
-------------------------------------------------------
O Explorer HQ
Spółka powstała w 2014 roku jako podmiot wspierający administracyjnie podmioty branży IT w grupie kapitałowej Newmark Capital z Norwegii. W początkowych miesiącach pracowała jedynie dla Grupy. W wyniku sprawdzenia się modelu w zamkniętej grupie postanowiono o wyjściu na szerszy rynek. Pierwszymi większymi krokami były otwarcie wynajmowanego biura w Warszawie dla wszystkich podmiotów z branży IT oraz wynajęcie nowego biura w Białymstoku. Zarówno w jednej jak i drugiej lokalizacji biura również były otwarte dla społeczności nowych technologii, które poszukiwały miejsc na swoje spotkania. Poprzez współpracę z podmiotami komercyjnymi i niekomercyjnymi - stowarzyszenia, fundacje w kręgu Explorer HQ powstał swoisty ekosystem branżowy, który w połączeniu z kontaktami ze Skandynawią pozwolił na szybki i skuteczny system kojarzenia osób i firm. Do dnia dzisiejszego Explorer HQ w swoim modelu biznesowym zawiera office-sharing, czyli współdzielenia kosztów prowadzenia podmiotu przez wszystkich najemców w ich lokalizacjach, co pozwala na zniwelowanie kosztów, a zarazem otrzymanie wysokiej jakości usługi w atrakcyjnych lokalizacjach, przy jednoczesnym dostępie do szerszego rynku usług i produktów IT dla najemców. Z drugiej zaś strony inwestorzy i spółki z Grupy Kapitałowej mają dostęp do młodych talentów poszukujących nowych wyzwań.
ExlorerHQ_black__safe-space.pngTJ.jpghacklag-00003.jpghacklag-00016.jpghacklag-00008.jpghacklag-00015.jpghacklag-00006.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Skandynawski sposób na biznes jak magnes przyciąga polskie startupy

temu

Poza pięknymi biurami i komfortowymi warunkami pracy łączy ich ta sama filozofia robienia biznesu. Na 20 piętrze jednego z warszawskich wieżowców, w Białymstoku i w Oslo, grupa norweskich inwestorów rozwija Explorer HQ - skandynawski hub dla firm technologicznych. Do współpracy w Polsce dołączyło już 25 startupów.
Polski biznes traci miliardy złotych w korkach drogowych

temu

Grudzień to miesiąc, w którym, pomimo świątecznej gorączki, coraz częściej ze względów zdrowotnych zwracamy uwagę na problem zanieczyszczenia polskiego powietrza.  Jednak smog pokrywający polskie miasta stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia. Korki drogowe, będące jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza, powodują również miliardowe straty finansowe dla naszej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Według wyników badań TomTom Traffic Index 2017, Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy, Warszawa zaś zajmuje 42. miejsce w niechlubnym rankingu wśród największych światowych metropolii. Łącznie, korki drogowe w tych dwóch miastach, generują ponad 3,5 miliarda złotych kosztów rocznie.
Polskie firmy przytłoczone danymi

temu

Big Data to hasło, które od kilku lat rozgrzewa środowisko biznesowe. Analiza dużych zbiorów danych napędza innowacyjne rozwiązania wdrażane przez powstające jak grzyby po deszczu startupy, jak i graczy będących na rynku od lat. Jednak zebranie danych to jedno, a ich skutecznie wykorzystanie w rozwoju biznesu to już coś zupełnie innego. Jak firmy w Polsce radzą sobie z implementacją nowych technologii i wykorzystaniem Big Data?
DZIAŁASZ W BRANŻY BEAUTY - NAJWIĘCEJ ZAROBISZ W GRUDNIU

temu

Koniec roku to najgorętszy sezon w branży hair&beauty. W grudniu Polacy umawiają aż dwa razy więcej wizyt w porównaniu do stycznia. Najbardziej popularnym dniem na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki przed świętami jest 22 grudnia. Jednak największe zyski salony generują na dzień przed Wigilią. Ponad połowa z nas czeka z wizytą na ostatnią chwilę. Wtedy jednak jesteśmy skłonni wydawać zdecydowanie więcej.

Poznaj 5 kroków skutecznego dotarcia do klienta - czyli co każdy marketer powinien wiedzieć o marketing automation.

Taniej, szybciej i efektywniej. Firmy z całego świata przechwalają się rekordowymi wzrostami sprzedaży, jakie zapewniła im automatyzacja marketingu. Tylko jak się za nią zabrać? „Marketing automation” to dziś jedno z popularniejszych haseł związanych z prowadzeniem sprzedaży online. Przyczyny są oczywiste. Automatyzując marketing w swojej firmie oszczędzasz czas i pieniądze, równocześnie zwiększasz przychody lub... wygrywasz wybory – sztab byłego prezydenta USA Baracka Obamy wykorzystał jako pierwszy na szeroką skalę narzędzia do automatyzacji marketingu podczas wyborów prezydenckich w roku 2012. Dzięki marketing automation łatwo przeanalizujesz zachowania i zwyczaje swoich klientów, zidentyfikujesz tych najlepiej rokujących i przekażesz klientom dopasowaną do ich potrzeb ofertę – w odpowiednim czasie i miejscu. Jak się do tego zabrać?