GIODO: poważne zagrożenie dla danych Polaków – konieczne ograniczenia w dostępie do bazy PESEL. Co dalej z odzyskiwaniem długów przez firmy windykacyjne i komorników?

GIODO: poważne zagrożenie dla danych Polaków – konieczne ograniczenia w dostępie do bazy PESEL. Co dalej z odzyskiwaniem długów przez firmy windykacyjne i komorników?

Opublikowany

Kontrola przeprowadzona w lutym 2017 r. przez Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wykazała, że Ministerstwo Cyfryzacji będące głównym administratorem danych przetwarzanych w rejestrze PESEL naruszyło przepisy o ochronie danych osobowych.

Według GIODO dane były zbierane przez komorników w zbyt dużej ilości i bez wyraźnego uzasadnienia, co „stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych Polaków przetwarzanych w rejestrze PESEL”.
W związku z wykazanymi nieprawidłowościami w zarządzaniu bazą danych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydał 12 września 2017 r. decyzję nakazującą opracowanie i wdrożenie szeregu procedur uszczelniających system. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już do 30 września 2017 r. kiedy to resort ma ograniczyć przyznawanie uprawnień tak, aby jednemu użytkownikowi nie mogła zostać wydana więcej niż jedna karta z certyfikatem umożliwiającym dostęp do rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych.

Więcej o wynikach kontroli GIODO: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_pap/177249/

Branża windykacyjna w tarapatach?

Zmiany w procedurze przyznawania dostępu do bazy PESEL to utrudnienia w odzyskiwaniu należności? Niekoniecznie. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań ułatwiających dotarcie do dłużników.

Według danych BIG z kwietnia 2017 r. problem z terminową spłatą zobowiązań ma ponad 2 mln Polaków. Baza PESEL nie jest jedynym sposobem dotarcia do dłużników. Przykładem są banki, które już dawno przeniosły swoje działania do sieci. Odejście od tradycyjnego modelu dotarcia do dłużnika na model wsparty analizą Big Data to konieczność w świetle decyzji GIODO. Komornicy i firmy windykacyjne powinny częściej sięgać po dostępne na rynku narzędzia. Zaawansowana analityka i łączenie danych o dłużnikach ze źródeł online i offline to sposób na precyzyjne dotarcie do dłużnika, w sposób i w czasie gwarantującym sukces rozmów.

– tłumaczy Paweł Brach, wiceprezes TogetherData, która współpracuje z firmami windykacyjnymi i pomaga im optymalizować procesy biznesowe.

Firmy windykacyjne, jako świadomy biznes, powinny nie tylko skupić się na skutecznym egzekwowaniu spłaty zadłużenia, ale również na aktywności w obszarze edukacji finansowej Polaków.

– dodaje Brach.

Tu z pomocą przychodzi marketing windykacyjny. To strategia działań opartych o sprawdzone rozwiązania digital marketingu oraz e-commerce, wsparta narzędziami, takimi jak np. portale dłużnika działające w internecie. Po zalogowaniu się dłużnik uzyskuje dostęp do konta. Może tam sprawdzić stan zadłużenia lub wybrać model i dogodny harmonogram spłaty zobowiązania. Portal to także platforma do komunikacji z firmą windykacyjną. Umożliwia np. uzyskanie dodatkowych informacji, niezbędnych w procesie spłaty długu. W rezultacie, podobnie jak w sklepie internetowym, klient może „obejrzeć produkt” i sfinalizować transakcję, podpisując ugodę i spłacając dług tak, jakby robił zakupy w sieci.

– podsumowuje Paweł Brach.

logo_tgd (1).jpgPaweł Brach - wiceprezes

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Hubert Rączkowski dołącza do zespołu Remarkable Ones

temu

Z początkiem czerwca do agencji Remarkable Ones dołączył Hubert Rączkowski, obejmując stanowisko Senior Communication Consultanta. Będzie odpowiadał za realizację projektów komunikacyjnych dla firm oraz startupów technologicznych. Hubert Rączkowski posiada ponad 7 letnie
Education First rusza z pierwszą w Polsce kampanią rekrutacyjną na Instagramie

temu

EF Education First rozpoczyna nową kampanię promocyjną skierowaną do maturzystów. W ramach działań marketingowych EF od 21 maja prowadzi rekrutację na „Testera Wyjazdów Językowych”, który wyjedzie na 4 tygodnie do Singapuru i zgarnie 5000 złotych pensji. To pierwsza w Polsce kampania rekrutacyjna przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzia Direct Message na Instagramie. Działania zostały także oparte na Facebooku oraz przy wsparciu influencerów.
Od papierowych map do samochodów autonomicznych - historia telematyki

temu

Dziś uważamy za pewnik to, że mamy możliwość sprawdzenia naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym, oraz to, że nasze urządzenie elektroniczne doprowadzi nas do niemal dowolnego celu. Jednak, choć trudno to sobie wyobrazić, całkiem niedawno, bo 15 lat temu najpowszechniejszą metodą nawigacyjną na drogach było korzystanie z papierowych map. Obecnie rynek rozwiązań telematycznych wart jest 3,5 miliarda dolarów rocznie. Ewolucja, jaką przeszła technologia w zakresie wykorzystania telematyki w ciągu ostatnich kilku dekad jest imponująca. Jakim sposobem GPS trafił pod strzechy? Jaka czeka nas telematyczna przyszłość?
Lekcje po lekcjach: Niemal połowa polskich uczniów uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne

temu

Niemal połowa polskich uczniów (47%) uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Co dziesiąty badany (11%) poświęca im ponad 8 godzin tygodniowo, a co trzeci (35%) uczęszcza na nie również w weekendy. Dominuje nauka języków obcych. Dodatkowa edukacja jest najpopularniejsza wśród uczniów szkół podstawowych (55%) oraz mieszkańców średniej wielkości miast do 200 tys. mieszkańców (52%).

TGD Audience – analityczny oręż w walce o wyższe konwersje

TGD Audience to nowe narzędzie firmy TogetherData, które pozwala analizować zachowania klientów na stronie, mierzyć skuteczność działań marketingowych i sprzedażowych oraz weryfikować realizację założonych celów. Rozwiązanie doceni każdy kto prowadzi biznes w sieci.