GIODO: poważne zagrożenie dla danych Polaków – konieczne ograniczenia w dostępie do bazy PESEL. Co dalej z odzyskiwaniem długów przez firmy windykacyjne i komorników?

GIODO: poważne zagrożenie dla danych Polaków – konieczne ograniczenia w dostępie do bazy PESEL. Co dalej z odzyskiwaniem długów przez firmy windykacyjne i komorników?

Opublikowany

Kontrola przeprowadzona w lutym 2017 r. przez Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wykazała, że Ministerstwo Cyfryzacji będące głównym administratorem danych przetwarzanych w rejestrze PESEL naruszyło przepisy o ochronie danych osobowych.

Według GIODO dane były zbierane przez komorników w zbyt dużej ilości i bez wyraźnego uzasadnienia, co „stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych Polaków przetwarzanych w rejestrze PESEL”.
W związku z wykazanymi nieprawidłowościami w zarządzaniu bazą danych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydał 12 września 2017 r. decyzję nakazującą opracowanie i wdrożenie szeregu procedur uszczelniających system. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już do 30 września 2017 r. kiedy to resort ma ograniczyć przyznawanie uprawnień tak, aby jednemu użytkownikowi nie mogła zostać wydana więcej niż jedna karta z certyfikatem umożliwiającym dostęp do rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych.

Więcej o wynikach kontroli GIODO: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_pap/177249/

Branża windykacyjna w tarapatach?

Zmiany w procedurze przyznawania dostępu do bazy PESEL to utrudnienia w odzyskiwaniu należności? Niekoniecznie. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań ułatwiających dotarcie do dłużników.

Według danych BIG z kwietnia 2017 r. problem z terminową spłatą zobowiązań ma ponad 2 mln Polaków. Baza PESEL nie jest jedynym sposobem dotarcia do dłużników. Przykładem są banki, które już dawno przeniosły swoje działania do sieci. Odejście od tradycyjnego modelu dotarcia do dłużnika na model wsparty analizą Big Data to konieczność w świetle decyzji GIODO. Komornicy i firmy windykacyjne powinny częściej sięgać po dostępne na rynku narzędzia. Zaawansowana analityka i łączenie danych o dłużnikach ze źródeł online i offline to sposób na precyzyjne dotarcie do dłużnika, w sposób i w czasie gwarantującym sukces rozmów.

– tłumaczy Paweł Brach, wiceprezes TogetherData, która współpracuje z firmami windykacyjnymi i pomaga im optymalizować procesy biznesowe.

Firmy windykacyjne, jako świadomy biznes, powinny nie tylko skupić się na skutecznym egzekwowaniu spłaty zadłużenia, ale również na aktywności w obszarze edukacji finansowej Polaków.

– dodaje Brach.

Tu z pomocą przychodzi marketing windykacyjny. To strategia działań opartych o sprawdzone rozwiązania digital marketingu oraz e-commerce, wsparta narzędziami, takimi jak np. portale dłużnika działające w internecie. Po zalogowaniu się dłużnik uzyskuje dostęp do konta. Może tam sprawdzić stan zadłużenia lub wybrać model i dogodny harmonogram spłaty zobowiązania. Portal to także platforma do komunikacji z firmą windykacyjną. Umożliwia np. uzyskanie dodatkowych informacji, niezbędnych w procesie spłaty długu. W rezultacie, podobnie jak w sklepie internetowym, klient może „obejrzeć produkt” i sfinalizować transakcję, podpisując ugodę i spłacając dług tak, jakby robił zakupy w sieci.

– podsumowuje Paweł Brach.

logo_tgd (1).jpgPaweł Brach - wiceprezes

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
WhitePress rozpoczyna współpracę z Remarkable Ones

temu

Grono klientów Remarkable Ones powiększyło się o platformę content marketingową WhitePress. W ramach współpracy agencja zajmie się prowadzeniem biura prasowego bielskiej firmy.
Brainly zgarnia najważniejszą nagrodę od Naspers - Founder Award

temu

Międzynarodowy koncern Naspers ponownie nagrodził przedsiębiorców i firmy z całego świata podczas Global Summit Naspers w Nowym Delhi w Indiach. W 2018 roku najważniejsze wyróżnienie - Founder Award trafiło w ręce Michała Borkowskiego, współzałożyciela Brainly - największej na świecie edukacyjnej sieci do wzajemnej nauki (peer-to-peer learning) dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
EdTech Company NUADU Raises $1.2 M to Improve the Quality of Global Education

temu

NUADU, a company that pioneers a new, AI-supported way of the data-driven personalized learning environment, announced today that they have closed a $1.2 million funding round from Luma Ventures.
Zmieniają światowy rynek edukacji i właśnie pozyskali 4,5 miliona złotych inwestycji

temu

Komputery oraz urządzenia przenośne wyposażone w dostęp do internetu zrewolucjonizowały nasze postrzeganie świata. Zrewolucjonizowały także sposób, w jaki możemy się uczyć i przyswajać wiedzę. Udowadnia to NUADU, polska firma z Trójmiasta, która w szybkim tempie przekształca się z lokalnego start-upu w globalnego gracza na międzynarodowym rynku technologii edukacyjnych – i która właśnie pozyskała 4,5 mln złotych na rozwój od funduszu Luma Ventures, inwestującego w innowacyjne spółki technologiczne.