Przez telefony komórkowe firmy tracą pieniądze

Przez telefony komórkowe firmy tracą pieniądze

Opublikowany

Z badań TomTom Telematics wynika, że prawiewszyscy polscy menedżerowie podejrzewają swoich pracowników o wysyłanie wiadomościlub surfowania po internecie w trakcie prowadzenia samochodu służbowego. Jednocześnieniemal jedna czwarta managerów przyznaje, że ich firma nie robi nic, aby temu zapobiec.Wypadek spowodowany przez korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, pozauszczerbkiem na zdrowiu i zniszczeniami samochodów, może być powodem do niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. To oznacza konkretne straty finansowedla firm posiadających floty pojazdów.

Tylko w 2016 roku polska policja wystawiła ponad 91 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy (1). Warto pamiętać, że większość firm ubezpieczeniowych stosuje w OWU polis OC i AC zapisy o przyczynieniu się do powstania lub zwiększenia szkody oraz o rażącym niedbalstwie osoby prowadzącej pojazd, pod które podpada korzystanie z telefonu komórkowego w momencie spowodowania wypadku. Powołując się na nie towarzystwo ubezpieczeniowe może zmniejszyć lub nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

– mówi Marek Kujawiński, Dyrektor Sprzedaży TomTom Telematics Polska

Firma TomTom Telematics przeprowadziła badanie wśród 300 menedżerów wyższego szczebla w Polsce, które wskazują, że blisko 80% z nich jest przekonanych o sms-owaniu i korzystaniu z internetu przez swoich pracowników kierujących służbowym samochodem. 25% polskich firm nie podjęła żadnych działań, żeby powstrzymać pracowników przed używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy, a 5% menedżerów nie wie, czy takie procedury w ogóle istnieją w ich firmie. Na rozmowy telefoniczne kierowców, nawet z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego, nie pozwala 17% podmiotów gospodarczych w Polsce posiadających samochody służbowe. Posługiwanie się telefonem komórkowym to jedna z przyczyn wypadków w trakcie podróży służbowych, które według badania miało 51% pracowników polskich przedsiębiorstw.

Sposób, w jaki korzystamy z telefonu komórkowego podczas jazdy, ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo na drogach i powinien stanowić część szerszej polityki zarządzania ryzykiem w firmach. Jednak 22% polskich firm nie ma żadnej polityki bezpieczeństwa dotyczących podróży służbowych. Elementem umożliwiającym identyfikację niewłaściwych zachowań kierowców są rozwiązania telematyczne, takie jak TomTom WEBFLEET, dzięki którym przedsiębiorstwo może wprowadzić, monitorować i egzekwować zasady korzystania z samochodów firmowych pomagające ograniczyć niepotrzebne, wymierne koszty

– dodaje Marek Kujawiński.

(1) Źródło: Raport policyjny o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego: http://www.policja.pl/download/1/245343/Lapkinakierownice.pdf
Infografika-(MM)-RGB-(sierpień-2017)-CS5-2.png
Źródło:
Badanie “TomTom Telematics Safety Report” zostało przeprowadzone w dniach 16-28 czerwca 2017 roku wśród 300 managerów wyższego szczebla oraz przedstawicieli kadry zarządzającej w polskich firmach zatrudniających co najmniej 5 pracowników.
O TomTom Telematics:
TomTom Telematics jest wyodrębnioną jednostką TomTom, zajmującą się zarządzaniem flotami, telematyką pojazdową i świadczeniem usług typu "connected car". Nasza platforma WEBFLEET oferuje rozwiązanie "Software-as-a-Service", z którego korzystają zarówno małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa w celu zapewnienia efektywniejszego wykorzystania pojazdów, optymalizacji kosztów eksploatacyjnych i paliwa, wsparcia kierowców oraz ogólnego zwiększenia wydajności pracy. Ponadto TomTom Telematics świadczy usługi na rzecz ubezpieczycieli, wypożyczalni, przedsiębiorstw leasingowych, importerów samochodowych oraz podmiotów kierujących swoją ofertę zarówno do przedsiębiorców, jak i do konsumentów.Z bazą obsługiwanych pojazdów liczącą ponad 763.000 jednostek na całym świecie TomTom Telematics zalicza się do światowych liderów wśród dostawców rozwiązań telematycznych. Spółka świadczy usługi na rzecz kierowców w ponad 60 krajach, zapewniając im największą w całym przemyśle telematycznym lokalną sieć wsparcia oraz najszerszy wybór swoistych dla tego sektora aplikacji oraz rozwiązań integracyjnych dostarczanych przez osoby trzecie. Ponad 48.000 klientów codziennie korzysta z wysokiego standardu bezpieczeństwa, jakości i dostępności naszych usług, udokumentowanego certyfikatem ISO/IEC 27001:2013, potwierdzonym w listopadzie 2016 roku.
Więcej informacji dostępne na stronie telematics.tomtom.com
Obserwuj nas na Twitterze: @TomTomWEBFLEET

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
5 rozwiązań technologicznych, które zmieniają branżę TSL

temu

Postęp technologiczny w ciągu dwóch ostatnich dekad diametralnie zmienił otaczający nasz świat. Cyfrowa rewolucja nie ominęła również transportu, spedycji i logistyki. TSL się zmienia i nie chodzi tu tylko o nowe samochody. Zmianom ulegają przede wszystkim procesy zarządzania flotą, które dzięki digitalizacji mogą stać się dużo wydajniejsze. Oto 5 rozwiązań technologicznych, które warto wykorzystać w firmie transportowej.
Nowa generacja technologii zarządzania flotą już w Polsce

temu

INSPIROWANA PRZEZ KLIENTÓW Z CAŁEGO ŚWIATA. WPROWADZONA W ŻYCIE PRZEZ TOMTOM TELEMATICS
Polski biznes traci miliardy złotych w korkach drogowych

temu

Grudzień to miesiąc, w którym, pomimo świątecznej gorączki, coraz częściej ze względów zdrowotnych zwracamy uwagę na problem zanieczyszczenia polskiego powietrza.  Jednak smog pokrywający polskie miasta stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia. Korki drogowe, będące jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza, powodują również miliardowe straty finansowe dla naszej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Według wyników badań TomTom Traffic Index 2017, Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy, Warszawa zaś zajmuje 42. miejsce w niechlubnym rankingu wśród największych światowych metropolii. Łącznie, korki drogowe w tych dwóch miastach, generują ponad 3,5 miliarda złotych kosztów rocznie.
Polskie firmy przytłoczone danymi

temu

Big Data to hasło, które od kilku lat rozgrzewa środowisko biznesowe. Analiza dużych zbiorów danych napędza innowacyjne rozwiązania wdrażane przez powstające jak grzyby po deszczu startupy, jak i graczy będących na rynku od lat. Jednak zebranie danych to jedno, a ich skutecznie wykorzystanie w rozwoju biznesu to już coś zupełnie innego. Jak firmy w Polsce radzą sobie z implementacją nowych technologii i wykorzystaniem Big Data?

TomTom Telematics oficjalnie największym dostawcą rozwiązań telematycznych w Europie

TomTom  Telematics po raz trzeci z rzędu został uznany przez firmę analityczną  Berg Insight za największego dostawcę rozwiązań do zarządzania flotą w  Europie. Informacja ta została ogłoszona w opublikowanym niedawno 12.  wydaniu raportu Berg Insight Fleet Management in