Przez telefony komórkowe firmy tracą pieniądze
Kopiuj tekst

Przez telefony komórkowe firmy tracą pieniądze

Z badań TomTom Telematics wynika, że prawiewszyscy polscy menedżerowie podejrzewają swoich pracowników o wysyłanie wiadomościlub surfowania po internecie w trakcie prowadzenia samochodu służbowego. Jednocześnieniemal jedna czwarta managerów przyznaje, że ich firma nie robi nic, aby temu zapobiec.Wypadek spowodowany przez korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, pozauszczerbkiem na zdrowiu i zniszczeniami samochodów, może być powodem do niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. To oznacza konkretne straty finansowedla firm posiadających floty pojazdów.

Tylko w 2016 roku polska policja wystawiła ponad 91 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy (1). Warto pamiętać, że większość firm ubezpieczeniowych stosuje w OWU polis OC i AC zapisy o przyczynieniu się do powstania lub zwiększenia szkody oraz o rażącym niedbalstwie osoby prowadzącej pojazd, pod które podpada korzystanie z telefonu komórkowego w momencie spowodowania wypadku. Powołując się na nie towarzystwo ubezpieczeniowe może zmniejszyć lub nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

– mówi Marek Kujawiński, Dyrektor Sprzedaży TomTom Telematics Polska

Firma TomTom Telematics przeprowadziła badanie wśród 300 menedżerów wyższego szczebla w Polsce, które wskazują, że blisko 80% z nich jest przekonanych o sms-owaniu i korzystaniu z internetu przez swoich pracowników kierujących służbowym samochodem. 25% polskich firm nie podjęła żadnych działań, żeby powstrzymać pracowników przed używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy, a 5% menedżerów nie wie, czy takie procedury w ogóle istnieją w ich firmie. Na rozmowy telefoniczne kierowców, nawet z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego, nie pozwala 17% podmiotów gospodarczych w Polsce posiadających samochody służbowe. Posługiwanie się telefonem komórkowym to jedna z przyczyn wypadków w trakcie podróży służbowych, które według badania miało 51% pracowników polskich przedsiębiorstw.

Sposób, w jaki korzystamy z telefonu komórkowego podczas jazdy, ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo na drogach i powinien stanowić część szerszej polityki zarządzania ryzykiem w firmach. Jednak 22% polskich firm nie ma żadnej polityki bezpieczeństwa dotyczących podróży służbowych. Elementem umożliwiającym identyfikację niewłaściwych zachowań kierowców są rozwiązania telematyczne, takie jak TomTom WEBFLEET, dzięki którym przedsiębiorstwo może wprowadzić, monitorować i egzekwować zasady korzystania z samochodów firmowych pomagające ograniczyć niepotrzebne, wymierne koszty

– dodaje Marek Kujawiński.

(1) Źródło: Raport policyjny o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego: http://www.policja.pl/download/1/245343/Lapkinakierownice.pdf
Infografika-(MM)-RGB-(sierpień-2017)-CS5-2.png
Źródło:
Badanie “TomTom Telematics Safety Report” zostało przeprowadzone w dniach 16-28 czerwca 2017 roku wśród 300 managerów wyższego szczebla oraz przedstawicieli kadry zarządzającej w polskich firmach zatrudniających co najmniej 5 pracowników.
O TomTom Telematics:
TomTom Telematics jest wyodrębnioną jednostką TomTom, zajmującą się zarządzaniem flotami, telematyką pojazdową i świadczeniem usług typu "connected car". Nasza platforma WEBFLEET oferuje rozwiązanie "Software-as-a-Service", z którego korzystają zarówno małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa w celu zapewnienia efektywniejszego wykorzystania pojazdów, optymalizacji kosztów eksploatacyjnych i paliwa, wsparcia kierowców oraz ogólnego zwiększenia wydajności pracy. Ponadto TomTom Telematics świadczy usługi na rzecz ubezpieczycieli, wypożyczalni, przedsiębiorstw leasingowych, importerów samochodowych oraz podmiotów kierujących swoją ofertę zarówno do przedsiębiorców, jak i do konsumentów.Z bazą obsługiwanych pojazdów liczącą ponad 763.000 jednostek na całym świecie TomTom Telematics zalicza się do światowych liderów wśród dostawców rozwiązań telematycznych. Spółka świadczy usługi na rzecz kierowców w ponad 60 krajach, zapewniając im największą w całym przemyśle telematycznym lokalną sieć wsparcia oraz najszerszy wybór swoistych dla tego sektora aplikacji oraz rozwiązań integracyjnych dostarczanych przez osoby trzecie. Ponad 48.000 klientów codziennie korzysta z wysokiego standardu bezpieczeństwa, jakości i dostępności naszych usług, udokumentowanego certyfikatem ISO/IEC 27001:2013, potwierdzonym w listopadzie 2016 roku.
Więcej informacji dostępne na stronie telematics.tomtom.com
Obserwuj nas na Twitterze: @TomTomWEBFLEET
Powiązane artykuły
Cyfryzacja sektora TSL coraz bliżej. TomTom Telematics wprowadza moduł zdalnego pobierania danych z tachografów.

Firma TomTom Telematics poinformowała o wprowadzeniu nowych rozwiązań dla platformy WEBFLEET. Podczas targów IAA Commercial Vehicles 2018 w Hanowerze, oficjalnie zaprezentowano TachoShare, moduł zdalnego pobierania i archiwizowania danych z tachografów pojazdów, który może wspierać zaawanasowaną analitykę danych przedsiębiorstwa.
Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.
Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

Więcej niż co druga polska firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady. A zdalna praca stanie się niemal standardem - tak wynika z raportu TomTom Telematics, największego dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.
Telematyka na straży bezpieczeństwa

Według danych polskiej policji w 2017 roku na drogach naszego kraju doszło do ponad 32 tysięcy wypadków samochodowych. To średnio jeden wypadek co 15 minut. Tak duża skala zdarzeń to olbrzymie koszty społeczne, wiele ludzkich dramatów, a także duże straty dla firm. Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku, kierując samochodem podczas podróży służbowej, a każdy wypadek czy stłuczka powoduje powstanie kosztów dla przedsiębiorstwa. Mimo to polskie firmy wciąż robią zbyt mało, aby zadbać o większe bezpieczeństwo swoich kierowców oraz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych. Jak się jednak okazuje, zaimplementowanie rozwiązań telematycznych pozwala znacząco zwiększyć poziom ochrony kierowców i pojazdów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.