Polski biznes traci miliardy złotych w korkach drogowych

Polski biznes traci miliardy złotych w korkach drogowych

Opublikowany

Grudzień to miesiąc, w którym, pomimo świątecznej gorączki, coraz częściej ze względów zdrowotnych zwracamy uwagę na problem zanieczyszczenia polskiego powietrza.  Jednak smog pokrywający polskie miasta stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia. Korki drogowe, będące jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza, powodują również miliardowe straty finansowe dla naszej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Według wyników badań TomTom Traffic Index 2017, Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy, Warszawa zaś zajmuje 42. miejsce w niechlubnym rankingu wśród największych światowych metropolii. Łącznie, korki drogowe w tych dwóch miastach, generują ponad 3,5 miliarda złotych kosztów rocznie.

46 minut dziennie, czyli 178 godzin rocznie – tyle czasu tracą mieszkańcy stolicy województwa łódzkiego z powodu zakorkowanych dróg. Według raportu TomTom Traffic, osoby podróżujące po Łodzi muszą liczyć się z tym, że ich podróż wydłuży się o 51%, a podczas wieczornego szczytu nawet o 88%. To najwyższy wynik w Europie i piąty na świecie. Choć wyniki prezentują się fatalnie, to sytuacja i tak uległa poprawie w stosunku do ubiegłego roku (o 3 punkty procentowe). Natomiast mieszkańcy Warszawy,  wyruszając w drogę po mieście, mogą spodziewać się, że ich podróż przedłuży się o 37%. W korkach warszawiacy spędzają 41 minut dziennie, co daje 158 godzin w skali roku.
Uczucie irytacji kierowców i fatalne konsekwencje dla środowiska to tylko część negatywnych skutków zakorkowanych miast. Straty finansowe spowodowane tym zjawiskiem szacuje się na miliardy złotych. Ponad 1,2 miliona samochodów poruszających się po stolicy polski z godzin spędzonych w korkach generuje koszty na poziomie 2,6 miliarda złotych rocznie, za taką sumę można wybudować dwa Stadiony Narodowe. Najbardziej zakorkowane miasto Europy, Łódź, ze swoimi 400 tys. pojazdów musi liczyć się ze stratami wynoszącymi aż 919 milionów złotych. Kogo najbardziej dotykają szkody spowodowane zakorkowaniem miast?  Przede wszystkim polskich przedsiębiorców.  
  

Godziny spędzone w korku powodują ogromne koszty nie tylko dla branży transportowej i logistycznej, ale także dla wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają w swojej firmie samochody używane do podróży służbowych. Każda godzina spędzona za kółkiem w korku powoduje sytuację, w której nie tylko opóźnia się realizacja zadań, ale również pracownik nie może poświęcić czasu na bezpośrednią pracę z klientem

– komentuje Marek Kujawiński, Dyrektor Sprzedaży w TomTom Telematics.

Rozwiązania telematyczne mogą pomóc firmom w przezwyciężeniu tych problemów. Wszystko dzięki stałemu monitoringowi natężenia ruchu, który pomaga w zaplanowaniu optymalnej trasy podróży, umożliwiającej ominięcie korków zarówno podczas podróży, jak i jeszcze przed wyruszeniem w drogę np. poprzez wsparcie odpowiedniego przydziału zadań do pojazdów uwzględniając aktualną sytuację drogową

– dodaje Marek Kujawiński.

Źródła

Wyliczenia, łącznych kosztów generowanych przez  korki, oparte zostały na pomnożeniu liczby godzin spędzonych rocznie przez kierowców w korkach drogowych poprzez liczbę samochodów poruszających się po danym mieście oraz przy uwzględnieniu obowiązującej w Polsce od 1 stycznia 2017 roku minimalnej stawki godzinowej wynoszącej 13 zł brutto.
Informacje o liczbie pojazdów dla Warszawy i Łodzi pochodzą z raportu: „Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych” przygotowanego przez Ministerstwo Energii. Raport dostępny do pobrania jest pod tym linkiem.

O TomTom Traffic Index

TomTom Traffic Index mierzy natężenie ruchu na drogach w 295 miastach na całym świecie. Dane dostarczane przez TomTom oparte są na 14 bilionach pomiarów czasu podróży zapewniając szczegółowe informacje i stale aktualizowane informacje na temat zatłoczenia ulic dla kierowców w 50 krajach.

O TomTom Telematics

TomTom Telematics jest częścią grupy TomTom, zajmującą się zarządzaniem flotami, telematyką pojazdową i świadczeniem usług typu "connected car". Nasza platforma WEBFLEET oferuje rozwiązanie "Software-as-a-Service", z którego korzystają zarówno małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa w celu zapewnienia bardziej efektywnego wykorzystania pojazdów, optymalizacji kosztów eksploatacyjnych i paliwa, wsparcia kierowców oraz ogólnego zwiększenia wydajności pracy. Ponadto TomTom Telematics świadczy usługi na rzecz ubezpieczycieli, wypożyczalni samochodów, przedsiębiorstw leasingowych, importerów samochodowych oraz podmiotów kierujących swoją ofertę zarówno do przedsiębiorców, jak i do konsumentów. Z bazą obsługiwanych pojazdów liczącą ponad 785.000 jednostek na całym świecie, TomTom Telematics zalicza się do światowych liderów wśród dostawców rozwiązań telematycznych. Spółka świadczy usługi na rzecz kierowców w ponad 68 krajach, zapewniając im największą w całym przemyśle telematycznym lokalną sieć wsparcia oraz najszerszy wybór aplikacji oraz rozwiązań integracyjnych dostarczanych przez współpracującą sieć partnerską. Ponad 48.000 klientów codziennie korzysta z wysokiego standardu bezpieczeństwa, jakości i dostępności naszych usług, udokumentowanego certyfikatem ISO/IEC 27001:2013, potwierdzonym w listopadzie 2016 roku.

Więcej informacji dostępne na stronie: https://telematics.tomtom.com

Obserwuj nas na Twitterze: @TomTomWEBFLEET

Udostępnij

Powiązane artykuły
5 rozwiązań technologicznych, które zmieniają branżę TSL

temu

Postęp technologiczny w ciągu dwóch ostatnich dekad diametralnie zmienił otaczający nasz świat. Cyfrowa rewolucja nie ominęła również transportu, spedycji i logistyki. TSL się zmienia i nie chodzi tu tylko o nowe samochody. Zmianom ulegają przede wszystkim procesy zarządzania flotą, które dzięki digitalizacji mogą stać się dużo wydajniejsze. Oto 5 rozwiązań technologicznych, które warto wykorzystać w firmie transportowej.
Nowa generacja technologii zarządzania flotą już w Polsce

temu

INSPIROWANA PRZEZ KLIENTÓW Z CAŁEGO ŚWIATA. WPROWADZONA W ŻYCIE PRZEZ TOMTOM TELEMATICS
Polskie firmy przytłoczone danymi

temu

Big Data to hasło, które od kilku lat rozgrzewa środowisko biznesowe. Analiza dużych zbiorów danych napędza innowacyjne rozwiązania wdrażane przez powstające jak grzyby po deszczu startupy, jak i graczy będących na rynku od lat. Jednak zebranie danych to jedno, a ich skutecznie wykorzystanie w rozwoju biznesu to już coś zupełnie innego. Jak firmy w Polsce radzą sobie z implementacją nowych technologii i wykorzystaniem Big Data?
TomTom Telematics prezentuje "Przewodnik bezpiecznej jazdy dla firm"

temu

Na polskich drogach co 15 minut dochodzi do wypadku drogowego. Tak wielka skala niebezpiecznych zdarzeń drogowych to nie tylko wysokie koszty społeczne dla nas wszystkich, ale również przyczyna poważnych strat dla przedsiębiorców. Kierowcy pojazdów flotowych każdego dnia narażeni są na niebezpieczeństwo związane z udziałem w zdarzeniu drogowym, które z reguły pociąga za sobą wiele konsekwencji dla bieżącej działalności firmy. TomTom Telematics, w ramach działań mających na celu poprawienie bezpieczeństwa drogowego i edukacji pracowników, przygotował „Przewodnik bezpiecznej jazdy dla firm“.

Brainly stawia na technologię wideo, aby poprawić efektywność nauki

Brainly, największa na świecie platforma peer-to-peer learning z siedzibą w Krakowie i w Nowym Jorku, ogłosiło dziś przejęcie aktywów serwisu Bask służącego do nauki za pośrednictwem krótkich materiałów wideo. Brainly chce wprowadzić formaty wideo do swojej platformy i rozszerzyć dzięki nim możliwości współpracy i wymiany wiedzy między uczniami. Jest to między innymi efekt zeszłorocznych Lekcji Wideo na platformie w Polsce.