DO FRYZJERA CZY NA LUNCH? PONAD 56% POLAKÓW UMAWIA WIZYTĘ W SALONIE PIĘKNOŚCI W CZASIE PRACY

DO FRYZJERA CZY NA LUNCH? PONAD 56% POLAKÓW UMAWIA WIZYTĘ W SALONIE PIĘKNOŚCI W CZASIE PRACY

Opublikowany

Do fryzjera lub kosmetyczki, chętniej umawiamy się w poniedziałek niż w sobotę i to w porze lunchu. Salony piękności z roku na rok odwiedza coraz więcej mężczyzn, jednak to kobiety zostawiają tam dwa razy więcej pieniędzy. Szczególnie w grudniu. Oto jak Polacy dbali o urodę w zeszłym roku.

Kiedy do fryzjera

Polacy najczęściej odwiedzają fryzjera lub kosmetyczkę w czasie pracy. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Versum - dostawcę systemu do zarządzania salonami urody i właściciela portalu rezerwacyjnego Moment.pl, o godzinie 13:00 salony odnotowują przychody nawet 6 - krotnie większe niż o 18.00. Najwięcej klientów odwiedza salony między 10.00 a 15.00. W tych godzinach umawianych jest aż 56% wizyt z całego dnia. Prawie co piąty klient, na dzień wizyty w salonie piękności, wybiera piątek. Salonu nie opłaca się jednak zamykać w poniedziałek. Na ten dzień zwykle przypada więcej wizyt niż na mniej popularną sobotę.
Najgorętszym miesiącem w salonach hair & beauty jest grudzień. Wtedy umawianych jest aż 11,14% wszystkich wizyt w roku. Najsłabiej wypada styczeń. Polacy chcą być piękni na święta. Największy ruch w salonach zaczyna się na 2 dni przed Wigilią, a aż 42% klientów planuje przedświąteczną wizytę już jesienią.

Inwestycja w wygląd

115 złotych średnio wydają Polacy w trakcie jednorazowej wizyty w salonie hair & beauty. Wartości różnią się w zależności od wielkości miasta i obowiązujących cen rynkowych. Najwięcej, jednorazowo, przeznaczają na swój wygląd mieszkańcy Warszawy, bo aż 173 złote.

Obserwujemy różnicę w wysokości wydatków w podziale na płeć. W trakcie pojedynczej wizyty w salonie hair & beauty kobiety wydają średnio 148 złotych. Mężczyźni prawie o połowę mniej! Te różnice są jeszcze większe, kiedy pod lupę weźmiemy osobno salony kosmetyczne i fryzjerskie. W tych drugich kobiety wydają średnio ponad 3 razy więcej niż mężczyźni (136 vs. 40 złotych).

- mówi Sebastian Maśka, CEO Versum.

Jednak Panowie coraz bardziej dbają o wygląd. W 2017 roku z usług salonów piękności skorzystało niemal 2 razy więcej mężczyzn niż w 2010. Jak wynika z danych, ta liczba stale rośnie. Dzisiaj co piąty klient salonu to właśnie mężczyzna a wśród 10 najczęściej rezerwowanych wizyt w minionym roku, strzyżenie męskie stanowiło aż 37%.

- dodaje.

Z wizytą w salonie piękności

Polski rynek hair & beauty zdominowali doświadczeni gracze. 41% salonów w tej branży działa powyżej 5 lat i ma ugruntowaną pozycję. 63% salonów w Polsce to firmy zatrudniające od 1 do 5 pracowników. 41% salonów obsługuje w ciągu miesiąca ponad 200 klientów (około 7 klientów dziennie).
Najwięcej, bo aż 66,79%, działa w obszarze usług kosmetycznych, ale wiele z nich łączy usługi, udostępniając klientom kompleksową ofertę. Ponad 85%  salonów w Polsce prowadzi sprzedaż produktów komplementarnych i udostępnia swoim klientom profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji domowej. 93,66% poza szeroką ofertą usług kosmetycznych i fryzjerskich, prowadzi sprzedaż bonów podarunkowych.
Obecnie ponad 50% placówek oferuje programy lojalnościowe. Najbardziej popularne są karteczki z pieczątką za wizytę.

Internetowi fryzjerzy

Coraz więcej salonów jest obecnych w sieci. 3 na 4 posiada własną stronę internetową. 97,76% prowadzi profil w mediach społecznościowych. Dominuje Facebook (99,81%) i Instagram (57,93%).

Jednym z trendów w branży beauty jest przeniesienie procesów obsługi do internetu i urządzeń mobilnych. Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania funkcją rezerwacji wizyt online. W 2017 roku wybrało ją 10,81% naszych klientów. To prawie 5 razy więcej niż w 2012 roku! Jednocześnie ponad 88% salonów, które zdecydowały się przenieść terminarz do komputera, przypomina swoim klientom o wizytach, wysyłając automatyczne powiadomienia SMS.

- podsumowuje Sebastian Maśka.

Największą grupę wykorzystującą nowe technologie, stanowią gabinety kosmetyczne (ponad 60%) oraz salony fryzjerskie (41,04%).
infografika raport 2018_popr2_wersja do cięcia_niebieski.png
Branża hair&beauty w Polsce_Raport.pdf
Źródło:
Z wizytą w salonie piękności. Polska branża hair&beauty 2017. Raport opracowany na podstawie danych z systemu Versum (3 000 salonów hair & beauty) uzupełniony badaniem ankietowym na grupie 536 klientów Versum.

O Versum
Dostawca systemu do zarządzania salonami hair & beauty. Firma działa na rynku od 2011 roku. Współpracuje z 26 tysiącami fryzjerów i kosmetyczek w Polsce oraz w 36 innych krajach na całym świecie. Rocznie obsługuje niemal 20 milionów rezerwacji o wartości blisko 2,5 miliarda złotych. Z systemu Versum korzystają najlepsi specjaliści branży beauty w Polsce m.in.  Maciej Maniewski, stylista fryzur gwiazd i prowadzący program “Afera  Fryzjera” w TVN Style, Kladiusz Iciek, ekspert w programie Polsatu  “Supermodelka Plus Size”, a także sieci salonów fryzjerskich Trendy Hair  Fashion oraz instytutów kosmetycznych Yasumi.

O moment
Największy w Polsce portal i aplikacja do rezerwacji wizyt online. Skupia oferty 30 tysięcy najlepszych salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych i SPA. Właścicielem portalu jest Versum Sp. z o.o.

Udostępnij

Powiązane artykuły
DZIAŁASZ W BRANŻY BEAUTY - NAJWIĘCEJ ZAROBISZ W GRUDNIU

temu

Koniec roku to najgorętszy sezon w branży hair&beauty. W grudniu Polacy umawiają aż dwa razy więcej wizyt w porównaniu do stycznia. Najbardziej popularnym dniem na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki przed świętami jest 22 grudnia. Jednak największe zyski salony generują na dzień przed Wigilią. Ponad połowa z nas czeka z wizytą na ostatnią chwilę. Wtedy jednak jesteśmy skłonni wydawać zdecydowanie więcej.
Dobra Kosmetyczka w rękach Versum

temu

Versum, dostawca najpopularniejszego w Polsce systemu do zarządzania salonami urody i spa oraz właściciel marki Moment.pl, przejmuje znany serwis DobraKosmetyczka.pl. Na rynku powstanie największy portal do wyszukiwania, rezerwacji online oraz oceny usług z sektora hair & beauty.
5 błędów marketingowych, jakie popełnia branża beauty

temu

Działania marketingowe to spore wyzwanie dla osób, które nie kształciły się w tym kierunku. Gromadząc informacje i dane, Versum, polski startup dostarczający oprogramowanie do zarządzania salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi, stworzyło listę  najczęściej spotykanych błędów marketingowych, jakie popełniają salony.
Polski fundusz VC z kolejną inwestycją w Europie Zachodniej. Innovation Nest wesprze rozwój portugalskiego startupu.

temu

Innovation Nest, fundusz VC współpracujący z młodymi firmami, tworzącymi rozwiązania IT dla sektora B2B, zainwestował w Infraspeak – portugalski startup oferujący platformę do zarządzania obiektami hotelowymi. To już 3 firma z tego kraju, która znajdzie się w portfolio Funduszu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.