DO FRYZJERA CZY NA LUNCH? PONAD 56% POLAKÓW UMAWIA WIZYTĘ W SALONIE PIĘKNOŚCI W CZASIE PRACY

DO FRYZJERA CZY NA LUNCH? PONAD 56% POLAKÓW UMAWIA WIZYTĘ W SALONIE PIĘKNOŚCI W CZASIE PRACY

Opublikowany

Do fryzjera lub kosmetyczki, chętniej umawiamy się w poniedziałek niż w sobotę i to w porze lunchu. Salony piękności z roku na rok odwiedza coraz więcej mężczyzn, jednak to kobiety zostawiają tam dwa razy więcej pieniędzy. Szczególnie w grudniu. Oto jak Polacy dbali o urodę w zeszłym roku.

Kiedy do fryzjera

Polacy najczęściej odwiedzają fryzjera lub kosmetyczkę w czasie pracy. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Versum - dostawcę systemu do zarządzania salonami urody i właściciela portalu rezerwacyjnego Moment.pl, o godzinie 13:00 salony odnotowują przychody nawet 6 - krotnie większe niż o 18.00. Najwięcej klientów odwiedza salony między 10.00 a 15.00. W tych godzinach umawianych jest aż 56% wizyt z całego dnia. Prawie co piąty klient, na dzień wizyty w salonie piękności, wybiera piątek. Salonu nie opłaca się jednak zamykać w poniedziałek. Na ten dzień zwykle przypada więcej wizyt niż na mniej popularną sobotę.
Najgorętszym miesiącem w salonach hair & beauty jest grudzień. Wtedy umawianych jest aż 11,14% wszystkich wizyt w roku. Najsłabiej wypada styczeń. Polacy chcą być piękni na święta. Największy ruch w salonach zaczyna się na 2 dni przed Wigilią, a aż 42% klientów planuje przedświąteczną wizytę już jesienią.

Inwestycja w wygląd

115 złotych średnio wydają Polacy w trakcie jednorazowej wizyty w salonie hair & beauty. Wartości różnią się w zależności od wielkości miasta i obowiązujących cen rynkowych. Najwięcej, jednorazowo, przeznaczają na swój wygląd mieszkańcy Warszawy, bo aż 173 złote.

Obserwujemy różnicę w wysokości wydatków w podziale na płeć. W trakcie pojedynczej wizyty w salonie hair & beauty kobiety wydają średnio 148 złotych. Mężczyźni prawie o połowę mniej! Te różnice są jeszcze większe, kiedy pod lupę weźmiemy osobno salony kosmetyczne i fryzjerskie. W tych drugich kobiety wydają średnio ponad 3 razy więcej niż mężczyźni (136 vs. 40 złotych).

- mówi Sebastian Maśka, CEO Versum.

Jednak Panowie coraz bardziej dbają o wygląd. W 2017 roku z usług salonów piękności skorzystało niemal 2 razy więcej mężczyzn niż w 2010. Jak wynika z danych, ta liczba stale rośnie. Dzisiaj co piąty klient salonu to właśnie mężczyzna a wśród 10 najczęściej rezerwowanych wizyt w minionym roku, strzyżenie męskie stanowiło aż 37%.

- dodaje.

Z wizytą w salonie piękności

Polski rynek hair & beauty zdominowali doświadczeni gracze. 41% salonów w tej branży działa powyżej 5 lat i ma ugruntowaną pozycję. 63% salonów w Polsce to firmy zatrudniające od 1 do 5 pracowników. 41% salonów obsługuje w ciągu miesiąca ponad 200 klientów (około 7 klientów dziennie).
Najwięcej, bo aż 66,79%, działa w obszarze usług kosmetycznych, ale wiele z nich łączy usługi, udostępniając klientom kompleksową ofertę. Ponad 85%  salonów w Polsce prowadzi sprzedaż produktów komplementarnych i udostępnia swoim klientom profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji domowej. 93,66% poza szeroką ofertą usług kosmetycznych i fryzjerskich, prowadzi sprzedaż bonów podarunkowych.
Obecnie ponad 50% placówek oferuje programy lojalnościowe. Najbardziej popularne są karteczki z pieczątką za wizytę.

Internetowi fryzjerzy

Coraz więcej salonów jest obecnych w sieci. 3 na 4 posiada własną stronę internetową. 97,76% prowadzi profil w mediach społecznościowych. Dominuje Facebook (99,81%) i Instagram (57,93%).

Jednym z trendów w branży beauty jest przeniesienie procesów obsługi do internetu i urządzeń mobilnych. Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania funkcją rezerwacji wizyt online. W 2017 roku wybrało ją 10,81% naszych klientów. To prawie 5 razy więcej niż w 2012 roku! Jednocześnie ponad 88% salonów, które zdecydowały się przenieść terminarz do komputera, przypomina swoim klientom o wizytach, wysyłając automatyczne powiadomienia SMS.

- podsumowuje Sebastian Maśka.

Największą grupę wykorzystującą nowe technologie, stanowią gabinety kosmetyczne (ponad 60%) oraz salony fryzjerskie (41,04%).
infografika raport 2018_popr2_wersja do cięcia_niebieski.png
Branża hair&beauty w Polsce_Raport.pdf
Źródło:
Z wizytą w salonie piękności. Polska branża hair&beauty 2017. Raport opracowany na podstawie danych z systemu Versum (3 000 salonów hair & beauty) uzupełniony badaniem ankietowym na grupie 536 klientów Versum.

O Versum
Dostawca systemu do zarządzania salonami hair & beauty. Firma działa na rynku od 2011 roku. Współpracuje z 26 tysiącami fryzjerów i kosmetyczek w Polsce oraz w 36 innych krajach na całym świecie. Rocznie obsługuje niemal 20 milionów rezerwacji o wartości blisko 2,5 miliarda złotych. Z systemu Versum korzystają najlepsi specjaliści branży beauty w Polsce m.in.  Maciej Maniewski, stylista fryzur gwiazd i prowadzący program “Afera  Fryzjera” w TVN Style, Kladiusz Iciek, ekspert w programie Polsatu  “Supermodelka Plus Size”, a także sieci salonów fryzjerskich Trendy Hair  Fashion oraz instytutów kosmetycznych Yasumi.

O moment
Największy w Polsce portal i aplikacja do rezerwacji wizyt online. Skupia oferty 30 tysięcy najlepszych salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych i SPA. Właścicielem portalu jest Versum Sp. z o.o.

Udostępnij

Powiązane artykuły
DZIAŁASZ W BRANŻY BEAUTY - NAJWIĘCEJ ZAROBISZ W GRUDNIU

temu

Koniec roku to najgorętszy sezon w branży hair&beauty. W grudniu Polacy umawiają aż dwa razy więcej wizyt w porównaniu do stycznia. Najbardziej popularnym dniem na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki przed świętami jest 22 grudnia. Jednak największe zyski salony generują na dzień przed Wigilią. Ponad połowa z nas czeka z wizytą na ostatnią chwilę. Wtedy jednak jesteśmy skłonni wydawać zdecydowanie więcej.
Dobra Kosmetyczka w rękach Versum

temu

Versum, dostawca najpopularniejszego w Polsce systemu do zarządzania salonami urody i spa oraz właściciel marki Moment.pl, przejmuje znany serwis DobraKosmetyczka.pl. Na rynku powstanie największy portal do wyszukiwania, rezerwacji online oraz oceny usług z sektora hair & beauty.
5 błędów marketingowych, jakie popełnia branża beauty

temu

Działania marketingowe to spore wyzwanie dla osób, które nie kształciły się w tym kierunku. Gromadząc informacje i dane, Versum, polski startup dostarczający oprogramowanie do zarządzania salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi, stworzyło listę  najczęściej spotykanych błędów marketingowych, jakie popełniają salony.
Dariusz Terlecki nowym Dyrektorem Sprzedaży TomTom Telematics w regionie CEE

temu

Dariusz Terlecki posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w sektorze usług B2B. Zdobywał je pracując w polskich i międzynarodowych spółkach, operujących w najważniejszych branżach gospodarki: technologicznej, BPO, contract stationary i FMCG. Specjalizuje się w budo

Od papierowych map do samochodów autonomicznych - historia telematyki

Dziś uważamy za pewnik to, że mamy możliwość sprawdzenia naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym, oraz to, że nasze urządzenie elektroniczne doprowadzi nas do niemal dowolnego celu. Jednak, choć trudno to sobie wyobrazić, całkiem niedawno, bo 15 lat temu najpowszechniejszą metodą nawigacyjną na drogach było korzystanie z papierowych map. Obecnie rynek rozwiązań telematycznych wart jest 3,5 miliarda dolarów rocznie. Ewolucja, jaką przeszła technologia w zakresie wykorzystania telematyki w ciągu ostatnich kilku dekad jest imponująca. Jakim sposobem GPS trafił pod strzechy? Jaka czeka nas telematyczna przyszłość?