5 kroków do obniżenia kosztów floty

5 kroków do obniżenia kosztów floty

Opublikowany

Zarządzanie flotą pojazdów to wyzwanie, które wymaga nie tylko wysiłku pracowników, ale także znacznych nakładów finansowych. Istnieją jednak sposoby, aby istotnie zredukować wydatki ponoszone na ten cel. Eksperci TomTom Telematics, lidera rynku rozwiązań typu FMS (Fleet Management Solutions), opisali 5 elementów, których wdrożenie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

1. Przeanalizuj typ własności pojazdów

Jednym z pierwszych kroków w kierunku obniżenia kosztów floty powinno być przeanalizowanie, jak efektywny jest twój obecny model własności pojazdów. W zależności od rodzaju własności, (samochody mogą należeć do firmy, pracowników, czy firmy leasingowej) różnice pomiędzy kosztami użytkowania i eksploatacji mogą być bardzo znaczne. Podstawą doboru odpowiedniego modelu jest odpowiedź na podstawowe pytania: ile kilometrów przejeżdżają pracownicy rocznie, czy ich podróże są długie czy krótkie oraz czy pracownicy potrzebują stałego dostępu do samochodu. W efekcie może okazać się, że zmiana lub zastosowanie modelu mieszanego przyniesie oszczędności liczone co najmniej w dziesiątkach tysięcy złotych.

2. Edukuj i trenuj swoich kierowców

Wydawać by się mogło, że to oczywistość. Jak jednak pokazuje praktyka, firmy wciąż stosunkowo często nie przykładają wystarczająco dużo uwagi do stylu jazdy kierowców. To duży błąd. Według Energy Saving Trust, brytyjskiej organizacji non-profit, promującej działania na rzecz ochrony klimatu, zmiana nawyków jazdy może zredukować zużycie  paliwa nawet o 15-20 procent.

Obniżenie prędkości ze 110 km/h do 90 km/h to spalanie niższe nawet o 10  proc. Aby zobrazować sobie jak duże to są kwoty, wystarczy przemnożyć tę  oszczędność przez liczbę przejechanych kilometrów oraz cenę paliwa.  Analiza stylu jazdy dostępna w usłudze WEBFLEET pozwala na uzyskanie  danych, które umożliwią przygotowanie zindywidualizowanych szkoleń  on-line dla każdego kierowcy

Karol Hołdyński, Senior Marketing Manager Poland & EE w TomTom Telematics

3. Oszczędzaj na kosztach paliwa

Tak wysokich cen paliw nie było dawno. Są jednak sposoby, aby choć trochę obniżyć ten koszt. Jednym z nich jest skorzystanie z kart paliwowych, oferowanych przez stacje. Co istotne, mogą one być używane na terenie całego kraju, a nawet za granicą. Ponadto, dzięki nim możesz uzyskać dostęp do narzędzi do raportowania online, które pozwolą Ci śledzić wydatki. Alternatywnym sposobem oszczędzania paliwa jest… zmniejszenie liczby podróży. Pomyśl czy rzeczywiście są one potrzebne i czy nie można niektórych spotkań zastąpić rozmową przez telefon lub internet.

4. Skorzystaj z telematyki

Technologia, która jeszcze kilkanaście lat temu nie była zbyt popularna, dziś przynosi oszczędności liczone w milionach euro. Dzięki jej zastosowaniu, firmy mogą monitorować flotę w czasie rzeczywistym oraz pokazywać kierowcom optymalną trasę. Zebrane dane mogą być też udostępniane firmom ubezpieczeniowym, dzięki czemu możliwe są negocjacje stawek ubezpieczenia pojazdów. 

Urządzenia wykorzystujące telematykę mogą też sygnalizować problemy  techniczne pojazdu jeszcze przed wystąpieniem awarii. Dzięki temu firmy  mogą zmniejszyć potencjalne koszty związane z serwisem i naprawą oraz z  niedostępnością pojazdu

Karol Hołdyński, Senior Marketing Manager Poland & EE w TomTom Telematics

5. Zautomatyzuj systemy administracyjne

Kosztem, który warto również wziąć pod uwagę jest także czas poświęcony na zadania administracyjne. Jeśli zarządzasz flotą przy pomocy długopisu, zeszytu i papierowego segregatora, dużo zyskasz dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które pomogą Ci w wykonaniu wielu Twoich zadań. Komunikacja z pracownikami, w tym wysyłanie do nich zleceń, fakturowanie, planowanie, zarządzanie wydatkami, przypomnienia o usługach i konserwacji, kontrole pojazdów i wiele innych rutynowych zadań może być zautomatyzowane za pomocą rozwiązań cyfrowych. Pomyśl o czasie, który taki system zaoszczędzi całemu zespołowi!

Zmniejszenie kosztów zarządzania flotą wymaga analizy wielu elementów  składowych całego procesu. Bardzo pomagają w tym nowoczesne technologie,  które nie są już tak kosztowne, jak kilkanaście lat temu. Przynoszą za  to realne oszczędności, które mają znaczący wpływ na zyskowność firmy, a  w dłuższej perspektywie mogą nawet przesądzić o jej przetrwaniu w  konkurencyjnym środowisku

Karol Hołdyński z TomTom Telematics

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

temu

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.
Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

temu

Więcej niż co druga polska firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady. A zdalna praca stanie się niemal standardem - tak wynika z raportu TomTom Telematics, największego dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.
Telematyka na straży bezpieczeństwa

temu

Według danych polskiej policji w 2017 roku na drogach naszego kraju doszło do ponad 32 tysięcy wypadków samochodowych. To średnio jeden wypadek co 15 minut. Tak duża skala zdarzeń to olbrzymie koszty społeczne, wiele ludzkich dramatów, a także duże straty dla firm. Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku, kierując samochodem podczas podróży służbowej, a każdy wypadek czy stłuczka powoduje powstanie kosztów dla przedsiębiorstwa. Mimo to polskie firmy wciąż robią zbyt mało, aby zadbać o większe bezpieczeństwo swoich kierowców oraz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych. Jak się jednak okazuje, zaimplementowanie rozwiązań telematycznych pozwala znacząco zwiększyć poziom ochrony kierowców i pojazdów.
RODO w branży TSL. Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

temu

Inspektor danych osobowych, podmiot przetwarzający dane, audyt bezpieczeństwa, mapowanie przepływu informacji – to tylko nieliczne z haseł, które od końca maja zaczęły towarzyszyć firmom sektora TSL w ich codziennej pracy. Niestety, RODO to dla wielu przedsiębiorców wciąż spory problem. Szczególnie w przypadku  firm transportowych, które codziennie gromadzą i przetwarzają ogromną liczbę danych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.