Polscy menadżerowie: inwestycje w nowe technologie to konieczność

Polscy menadżerowie: inwestycje w nowe technologie to konieczność

Zwiększenie produktywności oraz przychodów ze sprzedaży to główne czynniki motywujące polskie firmy do wdrażania nowych technologii. Z kolei największą przeszkodą jest brak rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z najnowszego badania TomTom Telematics.

Firma TomTom Telematics, dostawca usług zarządzania flotą, jak co roku sprawdziła jak istotne dla firm jest wdrażanie nowych technologii oraz jakie bariery spotykają na swojej drodze. Badanie objęło łącznie 1400 menadżerów z 7 europejskich krajów, w tym Polski.

Wyniki badania wyraźnie wskazują, że rodzime firmy inwestują w nowe technologie, ponieważ uważają, że dzięki temu zwiększy się ogólna produktywność. Taką odpowiedź wskazało aż 28 proc. polskich menadżerów (przy 25 proc. średniej wśród ankietowanych z wszystkich krajów). Na drugim miejscu znalazło się zwiększenie przychodów ze sprzedaży (21 proc. w Polsce i 14 proc. ogółem), a na trzecim obniżenie kosztów prowadzenia działalności (20 proc. w Polsce, 14 proc. ogółem). Co ciekawe, w Europie ważniejsza od kwestii finansowych była poprawa jakości obsługi klienta – wskazało na nią 17 proc. wszystkich ankietowanych (w Polsce zaledwie 11 proc).
Z badania wynika, że nowe technologie są dla firm istotne. Co więcej, polscy menadżerowie uważają, że ich firmy szybko adoptują nowe technologie – tak twierdzi aż 78 proc. ankietowanych. Co ciekawe, średnia dla 7 krajów europejskich to 66 proc. a w Wielkiej Brytanii – zaledwie 40 proc.

Wyraźnie widać, że firmy polskie firmy uznają digitalizację za konieczność. Co więcej – ponad połowa menadżerów uważa, że technologie, w które inwestują dziś, za 3 lata mogą być już przestarzałe

Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży TomTom Telematics

Jak czytamy w badaniu, menadżerowie są przekonani, że systemy technologii biznesowych pełnią bardzo istotną rolę pełnią w rekrutacji, motywowaniu i utrzymaniu pracowników. W Polsce uważa tak, aż 92 proc. ankietowanych, a wśród wszystkich ankietowanych – 84 proc.
Bardzo interesująco wyglądają też odpowiedzi na pytanie dotyczące dostępności rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Aż 83 proc. polskich menadżerów skarży się na ich brak, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów jest o 20 punktów procentowych niższa, a w Wielkiej Brytanii wynik wynosi “jedynie” 49 proc. Z kolei niemal co trzeci menadżer uważa, że brak wsparcia dostawcy jest przeszkodą w implementacji nowoczesnych technologii (32 proc. odpowiedzi w Polsce i  29 proc. ogółem). Wciąż jako największa bariera wskazywane są koszty (57 proc. w Polsce i 48 proc. ogółem).
Co więc biorą pod uwagę firmy podczas wyboru nowoczesnych rozwiązań? Zdaniem polskich ankietowanych, są to przede wszystkim użyteczność (60 proc. odpowiedzi) oraz perspektywiczność systemu (53 proc.). Dużo mniej istotna jest marka dostawcy (32 proc.) oraz dotychczas zrealizowane przez niego projekty (15 proc.).

Żyjemy w cyfrowym świecie. Żeby nie zostać w tyle za konkurencją, firmy muszą wdrażać nowe technologie. Celem naszego badania było pokazanie stanu zaawansowania wdrażania technologii oraz wyzwań którym muszą sprostać firmy 

Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży TomTom Telematics

Badanie TomTom Telematics zostało przeprowadzone wśród 1400 menadżerów średniego i wyższego szczebla, po 200 z każdego z krajów: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Polski. Graficzna prezentacja wyników oraz użyteczne informacje i porady są już dostępne na stronie internetowej TomTom Telematics tutaj.
O TomTom Telematics
TomTom Telematics jest częścią grupy TomTom, oferującą rozwiązania dla biznesu z zakresu zarządzania flotą, telematyki pojazdowej i usług "connected car". Dzięki cyfrowej platformie WEBFLEET, TomTom Telematics umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie pojazdów, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i paliwa, bieżące wsparcie kierowców oraz zwiększenie wydajności pracy.  Firma świadczy także usługi m.in. na rzecz ubezpieczycieli, wypożyczalni samochodów, przedsiębiorstw leasingowych i importerów samochodów.

Obecnie z rozwiązań TomTom Telematics korzysta ponad 49.000 klientów w 68 krajach na całym świecie, a baza obsługiwanych pojazdów liczy ponad 826.000 pojazdów.  Firma jest największym dostawcą rozwiązań telematycznych w Polsce i zarazem jednym z największych na świecie. TomTom Telematics spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, jakości i dostępności usług, czego potwierdzeniem jest certyfikat ISO/IEC 27001:2013, przyznany w listopadzie 2016 roku. Firma wspiera także działania mające na celu zwiększenie efektywności jazdy i bezpieczeństwa w ramach programu Pierwszopomocni na drodze.

Więcej informacji:  
www https://telematics.tomtom.com
Facebook www.facebook.com/TomTomTelematicsPolska/  
LinkedIn: www.linkedin.com/company/tomtom-telematics-polska-sp.-z-o.o./
YouTube  https://www.youtube.com/channel/UCgzJjeqRLHzCbmtcTLPHjNw
Załączniki

Pobierz wszystkie

2018_07_11_inwestycje_w_nowe_technologie.docx

docx | 45,3 KB

Pobierz
Raport_Tech_Adoption

pdf | 1,08 MB

Pobierz
TRANSFORMATIVE TECH report-PL-v2.pdf

pdf | 1,08 MB

Pobierz
TomTom_nowe_technologie

grafika | 5 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.
Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

Więcej niż co druga polska firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady. A zdalna praca stanie się niemal standardem - tak wynika z raportu TomTom Telematics, największego dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.
Telematyka na straży bezpieczeństwa

Według danych polskiej policji w 2017 roku na drogach naszego kraju doszło do ponad 32 tysięcy wypadków samochodowych. To średnio jeden wypadek co 15 minut. Tak duża skala zdarzeń to olbrzymie koszty społeczne, wiele ludzkich dramatów, a także duże straty dla firm. Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku, kierując samochodem podczas podróży służbowej, a każdy wypadek czy stłuczka powoduje powstanie kosztów dla przedsiębiorstwa. Mimo to polskie firmy wciąż robią zbyt mało, aby zadbać o większe bezpieczeństwo swoich kierowców oraz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych. Jak się jednak okazuje, zaimplementowanie rozwiązań telematycznych pozwala znacząco zwiększyć poziom ochrony kierowców i pojazdów.
RODO w branży TSL. Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

Inspektor danych osobowych, podmiot przetwarzający dane, audyt bezpieczeństwa, mapowanie przepływu informacji – to tylko nieliczne z haseł, które od końca maja zaczęły towarzyszyć firmom sektora TSL w ich codziennej pracy. Niestety, RODO to dla wielu przedsiębiorców wciąż spory problem. Szczególnie w przypadku  firm transportowych, które codziennie gromadzą i przetwarzają ogromną liczbę danych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.