Telematyka na straży bezpieczeństwa

Telematyka na straży bezpieczeństwa

Opublikowany

Według danych polskiej policji w 2017 roku na drogach naszego kraju doszło do ponad 32 tysięcy wypadków samochodowych. To średnio jeden wypadek co 15 minut. Tak duża skala zdarzeń to olbrzymie koszty społeczne, wiele ludzkich dramatów, a także duże straty dla firm. Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku, kierując samochodem podczas podróży służbowej, a każdy wypadek czy stłuczka powoduje powstanie kosztów dla przedsiębiorstwa. Mimo to polskie firmy wciąż robią zbyt mało, aby zadbać o większe bezpieczeństwo swoich kierowców oraz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych. Jak się jednak okazuje, zaimplementowanie rozwiązań telematycznych pozwala znacząco zwiększyć poziom ochrony kierowców i pojazdów.

Zeszłoroczne badanie TomTom Telematics, w którym wzięło udział 300 menedżerów wyższego szczebla w Polsce, jednoznacznie pokazuje, że niemal wszystkie polskie firmy (94% ankietowanych) wysyłają swoich pracowników w podróże biznesowe własnym lub firmowym samochodem. Jednocześnie duża część polskich przedsiębiorstw nie kontroluje czasu i sposobu, w jaki ich pracownicy prowadzą pojazdy oraz nie wdraża żadnych szkoleń w tym­­. To właśnie brak odpowiednich procedur i kontroli są jednymi z najpopularniejszych przyczyn wypadków. Jeden na trzech ankietowanych menedżerów (35%) przyznaje, że jego firma w żaden sposób nie monitoruje zachowania swoich pracowników na drogach i w żaden sposób nie weryfikuje, ile przewinień drogowych dany pracownik miał w przeszłości na koncie. Jeden na czterech menedżerów (26%) nie wie, ile czasu jego pracownicy spędzają za kierownicą. Jedna trzecia firm (36%) nie prowadzi żadnych szkoleń w zakresie bezpiecznej jazdy. Co szokujące, aż 7% managerów nie weryfikuje nawet czy potencjalny kierowca posiada ważne uprawnienia do kierowania pojazdem.
Jedną z metod podnoszenia bezpieczeństwa na drodze jest wyposażenie samochodów służbowych w systemy telematyczne i terminale, które pozwolą kierowcom skupić się przede wszystkim na jeździe bez potrzeby wykonywania w tym czasie innych czynności. Terminale oferowane na przykład przez TomTom Telematics wybierają optymalną trasę nie tylko uwzględniając pozostały dopuszczalny czas jazdy kierowcy, ale również biorąc pod uwagę parametry pojazdu takie jak wysokość, waga, czy rodzaj ładunku. Co więcej, współczesne terminale powiadamiają kierowców o niebezpiecznych sytuacjach na drodze takich jak wypadek za zakrętem czy wzniesieniem i dają czas na odpowiednie reakcje. Istotnym usprawnieniem jest również to, że sterowanie tego typu urządzeń nie wymaga interwencji kierowcy, który trasę oraz polecenia dostaje bezpośrednio z komputera  dyspozytora, bez konieczności korzystania z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Warto również podkreślić, że terminal może pełnić funkcję systemu głośnomówiącego. To szczególnie istotne w przypadku pojazdów ciężarowych, gdzie takie wyposażenie nie jest standardem, a jazda z telefonem przy uchu nie tylko rozprasza, ale i eliminuje jedną rękę kierowcy, której użycie może być krytyczne w trudnej sytuacji na drodze.
Podczas każdej pracy ważne są przerwy, podobnie jest w przypadku osób, które kierują pojazdami zawodowo. Terminale TomTom Telematics wykorzystując telematykę mogą monitorować również odpoczynek kierowców, wskazując kiedy powinien zakończyć pracę czy pomóc w znalezieniu bezpiecznego parkingu. Ciągła łączność z biurem poprzez terminal ogranicza również problemy z chroniczną samotnością w trasie, dając poczucie bycia jednym zespołem.
Telematyka wspiera również kierowców w zakresie poprawy ich stylu jazdy. Sama świadomość monitorowania manewrów samochodu takich jak ostre hamowania powoduje, że kierowca może być bardziej uważny na drodze i jechać bezpieczniej. System telematyczny umożliwiający zbieranie danych o stylu jazdy kierowców pozwala na tworzenie profili poszczególnych osób. Ich analiza umożliwia identyfikację potrzeb szkoleniowych lub szybkie reagowanie na powtarzające się niebezpieczne zachowania. Usługi tego typu umożliwiają również wdrożenie efektywnych systemów nagradzania kierowców jeżdżących bezpiecznie.

Ważnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa pracowników na drogach oraz poprawy efektywności biznesowej firmy jest monitoring zachowania kierowców pojazdów służbowych. Wdrożenie telematycznego systemu zarządzania flotą, jak oferowany przez nas WEBFLEET, pozwala na identyfikację niebezpiecznych zachowań na drodze, zdalną kontrolę parametrów eksploatacyjnych i optymalizację wykonywanych zadań przez pracowników w terenie. To z kolei może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków i kolizji, poprawić produktywność pracowników oraz obniżyć koszty operacyjne i składki ubezpieczeniowe.

Dariusz Terlecki, TomTom Telematics Polska.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

TomTom  Telematics bezpieczeństwo

grafika | 1,82 MB

Pobierz
TomTom Telematics_ Telematyka na strazy bezpieczeństwa.docx

docx | 49,4 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

temu

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.
Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

temu

Więcej niż co druga polska firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady. A zdalna praca stanie się niemal standardem - tak wynika z raportu TomTom Telematics, największego dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.
RODO w branży TSL. Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

temu

Inspektor danych osobowych, podmiot przetwarzający dane, audyt bezpieczeństwa, mapowanie przepływu informacji – to tylko nieliczne z haseł, które od końca maja zaczęły towarzyszyć firmom sektora TSL w ich codziennej pracy. Niestety, RODO to dla wielu przedsiębiorców wciąż spory problem. Szczególnie w przypadku  firm transportowych, które codziennie gromadzą i przetwarzają ogromną liczbę danych.
Polscy menadżerowie: inwestycje w nowe technologie to konieczność

temu

Zwiększenie produktywności oraz przychodów ze sprzedaży to główne czynniki motywujące polskie firmy do wdrażania nowych technologii. Z kolei największą przeszkodą jest brak rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z najnowszego badania TomTom Telematics.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.