Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

Badanie TomTom Telematics: nadchodzi dekada sztucznej inteligencji

Więcej niż co druga polska firma uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz rzeczywistości wirtualnej (VR) w biznesie będzie powszechne w ciągu następnej dekady. A zdalna praca stanie się niemal standardem - tak wynika z raportu TomTom Telematics, największego dostawcy rozwiązań telematycznych w Europie.

TomTom Telematics przeprowadziło badanie, w którym zapytało menadżerów z 7 europejskich krajów, w tym z Polski, o wdrożenie nowych technologii w ich firmach. Okazało się, że polscy menadżerowie są przekonani, że rozwój firmy i jej cyfryzacja to dwa nierozłączne elementy.
Najwięcej menadżerów (odpowiednio 51 i 52 proc.) uznało, że technologiami, które za 10 lat będą już standardem w firmach, są: sztuczna inteligencja oraz rzeczywistość wirtualna. Ta pierwsza będzie wykorzystywana do automatyzacji procesów administracyjnych oraz usług typu „wirtualny asystent”. Druga z kolei posłuży symulacji procesów biznesowych, projektowania produktów oraz ułatwi szkolenie personelu.
Jak podkreślają eksperci, wdrożenie nowych technologii nie jest jednak łatwe. Prawie połowa polskich menadżerów (45 proc.) obawia się, że może mieć trudność z dotrzymaniem kroku oszałamiającemu tempu nowoczesnym zmianom technologicznym. Aż 80 proc. z nich uważa ponadto, że przedsiębiorstwa, które nie wdrożą cyfrowych rozwiązań, są bardziej narażone na ryzyko nieprzetrwania na rynku.

Przedsiębiorcy powinni być świadomi tempa zmian i uważnie obserwować rozwiązania i procesy, które pomogą zwiększyć konkurencyjność - od inteligentnej mobilności i powiązanych z nią technologii po zaawansowane systemy produkcji i projektowania. Wiele z dzisiejszych nowych technologii w przyszłości stanie się standardem

– mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży TomTom Telematics Polska.

Jakie inne wnioski płyną z badania? Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu dekady normą stanie się… praca zdalna. To zdecydowanie więcej niż w przypadku pozostałych 6 europejskich krajach, które wzięły udział w analizie. Średnia dla wszystkich państw wynosi bowiem „jedynie” 56 proc.

Do nowej ery hipermobilności i związanej z nią pracy dostosować się będą musiały wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości, czy branży, w której operują. Na przykład w sektorze transportowym już dziś wyraźnie widzimy rosnące zainteresowanie wpisującymi się w ten trend narzędziami do zarządzania flotą, opartymi na telematyce. Zwiększają one wydajność i efektywność  firmy, co przekłada się na realne zyski 

– podsumowuje Dariusz Terlecki.

Badanie TomTom Telematics zostało przeprowadzone wśród 1400 menedżerów średniego i wyższego szczebla, po 200 z każdego z krajów: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Polski. Graficzna prezentacja wyników oraz użyteczne informacje i porady są już dostępne na stronie internetowej TomTom Telematics tutaj.
Załączniki

Pobierz wszystkie

2018_08_21_Badanie TomTom Telematics nadchodzi dekada sztucznej inteligencji.docx

docx | 46 KB

Pobierz
TomTom Telematics_AI_VR

grafika | 503 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.
Telematyka na straży bezpieczeństwa

Według danych polskiej policji w 2017 roku na drogach naszego kraju doszło do ponad 32 tysięcy wypadków samochodowych. To średnio jeden wypadek co 15 minut. Tak duża skala zdarzeń to olbrzymie koszty społeczne, wiele ludzkich dramatów, a także duże straty dla firm. Ponad połowa managerów w Polsce przyznaje, że ich podwładny spowodował lub uczestniczył w wypadku, kierując samochodem podczas podróży służbowej, a każdy wypadek czy stłuczka powoduje powstanie kosztów dla przedsiębiorstwa. Mimo to polskie firmy wciąż robią zbyt mało, aby zadbać o większe bezpieczeństwo swoich kierowców oraz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych. Jak się jednak okazuje, zaimplementowanie rozwiązań telematycznych pozwala znacząco zwiększyć poziom ochrony kierowców i pojazdów.
RODO w branży TSL. Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

Inspektor danych osobowych, podmiot przetwarzający dane, audyt bezpieczeństwa, mapowanie przepływu informacji – to tylko nieliczne z haseł, które od końca maja zaczęły towarzyszyć firmom sektora TSL w ich codziennej pracy. Niestety, RODO to dla wielu przedsiębiorców wciąż spory problem. Szczególnie w przypadku  firm transportowych, które codziennie gromadzą i przetwarzają ogromną liczbę danych.
Polscy menadżerowie: inwestycje w nowe technologie to konieczność

Zwiększenie produktywności oraz przychodów ze sprzedaży to główne czynniki motywujące polskie firmy do wdrażania nowych technologii. Z kolei największą przeszkodą jest brak rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z najnowszego badania TomTom Telematics.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.