Copywriterzy zarabiają niemal o połowę więcej niż dziennikarze – raport WhitePress

Copywriterzy zarabiają niemal o połowę więcej niż dziennikarze – raport WhitePress

Opublikowany

Choć mówi się, że pióro bywa silniejsze od miecza, to na rynku pracy najczęściej liczy się jego „lekkość”. Ile można zarobić na pracy związanej z pisaniem treści? Według badań WhitePress na najwyższe zarobki w branży mogą liczyć copywriterzy (średnio 3830 złotych), którzy zarabiają znacznie więcej od dziennikarzy (średnio 2460 złotych).

Zarobki copywriterów

Copywriterzy, czyli zawodowi twórcy treści pracujący na zlecenia dla firm i instytucji są najlepiej opłacaną grupą w branży. Choć niektórzy z ankietowanych deklarują zarobki nawet do 19 000 zł netto na miesiąc, to według nowego raportu WhitePress średnia pensja w tym zawodzie wynosi około 3 830 zł netto.
Najczęstszym sposobem rozliczania się przez copywriterów jest określona stawka za 1000 znaków ze spacjami (zzs). Najmniej kosztują teksty mające na celu wsparcie SEO (średnio 7-8 zł netto za 1000 zzs), nieco bardziej cenione są artykuły blogowe czy na strony www (średni koszt to ok. 15 zł netto za 1000 zzs), a najdroższe są te specjalistyczne (tu średni koszt 1000 zzs to ok. 40 zł netto). Sama wycena każdego ze zleceń jest zależna od kilku czynników. W pierwszej kolejności copywriterzy biorą pod uwagę wielkość całego zlecenia. Niewiele mniej ważne są termin realizacji, stałość współpracy oraz dostęp do materiałów źródłowych.
Jednak copywriting często jest po prostu zajęciem dodatkowym. Osoby na co dzień realizujące się w pracy w zupełnie innej branży lub wychowujące dzieci, dorabiają w ten sposób dodatkowe pieniądze. W takich przypadkach domowy budżet jest reperowany średnio o kwotę 790 zł netto – chociaż należy tu szczególnie podkreślić, że jest to zależne od wkładu czasowego w pracę „po godzinach”.
Z pewnością przyczyną wysokich zarobków wśród copywriterów jest wzrost popularności działań content marketingowych wśród firm.

Rynek content marketingu rośnie globalnie o około 14% rocznie. Zjawisko to dotyczy oczywiście w podobnym wymiarze Polski. Zapotrzebowanie na treści tworzone dla podmiotów komercyjnych jest olbrzymie, budżetu przeznaczane na content marketing są coraz większe i jak widać po naszym badaniu przekłada się to na wysokie zarobki copywriterów

komentuje Paweł Strykowski, CEO WhitePress.

Zarobki dziennikarzy

Na zdecydowanie mniejsze pieniądze mogą liczyć dziennikarze. Według raportu przygotowanego przez WhitePress na ich konto co miesiąc wpływa około 2460 złotych netto. Biorący udział w badaniu dziennikarze otrzymują najczęściej od redakcji stałą stawkę, niezależną od liczby oddanych materiałów. Gdy ich zarobek jest uzależniony od łącznej liczby napisanych tekstów, to zazwyczaj nie przelicza się go na znaki ze spacjami czy arkusze wydawnicze.
Dziennikarze często jednak, oprócz stałego dostarczania materiałów, dorabiają, przyjmując dodatkowe zlecenia. Wówczas, za dłuższe artykuły specjalistyczne, reportaże czy felietony, otrzymują nawet dodatkowe 1500 zł netto wynagrodzenia w ciągu miesiąca. Dziennikarze, wyceniając swoją pracę, cenę uzależniają od stałości współpracy, wielkości całego zlecenia oraz dostępności materiałów źródłowych.
Pełny raport uwzględniający również zarobki redaktorów i korektorów dostępny jest pod linkiem.
WhitePress to platforma dostępna pod adresem www.whitepress.pl wspierająca działania content marketingowe, w szczególności etap tworzenia treści i ich publikacji na ponad 4 700 serwisów w Polsce wraz z analizą zaangażowania użytkowników. Dodatkowo serwis wspomaga współpracę z 4 400 influencerami w sposób zautomatyzowany oferując dostęp do unikalnych informacji o ich profilach. Z platformy korzystają największe agencje interaktywne w Polsce, domy mediowe i wiele znanych marek takich jak Allegro, Unilever, Bakoma, Volkswagen. Większościowym udziałowcem spółki jest Grupa NetSprint.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Polski fundusz VC z kolejną inwestycją w Europie Zachodniej. Innovation Nest wesprze rozwój portugalskiego startupu.

temu

Innovation Nest, fundusz VC współpracujący z młodymi firmami, tworzącymi rozwiązania IT dla sektora B2B, zainwestował w Infraspeak – portugalski startup oferujący platformę do zarządzania obiektami hotelowymi. To już 3 firma z tego kraju, która znajdzie się w portfolio Funduszu.
WhitePress rozpoczyna współpracę z Remarkable Ones

temu

Grono klientów Remarkable Ones powiększyło się o platformę content marketingową WhitePress. W ramach współpracy agencja zajmie się prowadzeniem biura prasowego bielskiej firmy.
Brainly zgarnia najważniejszą nagrodę od Naspers - Founder Award

temu

Międzynarodowy koncern Naspers ponownie nagrodził przedsiębiorców i firmy z całego świata podczas Global Summit Naspers w Nowym Delhi w Indiach. W 2018 roku najważniejsze wyróżnienie - Founder Award trafiło w ręce Michała Borkowskiego, współzałożyciela Brainly - największej na świecie edukacyjnej sieci do wzajemnej nauki (peer-to-peer learning) dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
EdTech Company NUADU Raises $1.2 M to Improve the Quality of Global Education

temu

NUADU, a company that pioneers a new, AI-supported way of the data-driven personalized learning environment, announced today that they have closed a $1.2 million funding round from Luma Ventures.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.